Açık kalp cerrahisi uygulanan hastalara verilen mobil uygulama ile desteklenmiş eğitimin hastaların ameliyat sonrası iyileşme ve psikolojik iyi oluş durumlarına etkisi
The effect of education supported by mobile application given to patients undergoing open heart surgery on the postoperative recovery and psychological well-being of patients
  1. Tez No: 847414
  2. Yazar: BETÜL ZEYNEP YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHA KARABULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı açık kalp cerrahisi uygulanan hastalara verilen mobil uygulama ile desteklenmiş eğitimin hastaların ameliyat sonrası iyileşme ve psikolojik iyi oluş durumlarına etkisini belirlemektir. Materyal ve Metod: Randomize kontrollü deneysel türde olan araştırma verileri Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Kliniği'nde Mart 2022-Mart 2023 tarihleri arasında toplandı. Araştırma örneklemini araştırma kriterlerine uyan 92 (46 deney grubu, 46 kontrol grubu) hasta oluşturdu. Ameliyattan önce deney grubu hastalarının mobil telefonlarına tasarlanan mobil uygulama yüklendi. Hastalara hem ameliyattan önce hem de ameliyattan sonra kliniğe geldiği süreçte ortalama 120 dakika süren eğitim verildi. Verilerin toplanmasında Hasta Tanıtım Formu, Ameliyat Sonrası İyileşme İndeksi, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, Kardiyak Semptom Ölçeği, Durumluk Sürekli Kaygı Ölçeği ve Bilgisayar Sistemi Kullanılabilirlik Anketi Kısa Versiyonu kullanıldı. Veri toplama süreci ameliyat sonrası 3. ayda son buldu. Bulgular: Ameliyat sonrası iyileşme indeksi puan ortalamaları ameliyat sonrası 1. hafta, 1. ay, 2. ay ve 3.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to determine the effect of education supported by a mobile application given to patients undergoing open heart surgery on their postoperative recovery and psychological well-being. Material and Method: The research data, which is a randomized controlled experimental type, was collected at Erzincan Binali Yıldırım University Mengücek Gazi Training and Research Hospital Cardiovascular Surgery Clinic between March 2022 and March 2023. The research sample consisted of 92 patients (46 experimental group, 46 control group) who met the research criteria. Before the surgery, the designed mobile application was installed on the mobile phones of the experimental group patients. The patients were given an average of 120 minutes of training both before and after the surgery when they came to the clinic. Patient Identification Form, Postoperative Recovery Index, Psychological Well-Being Scale, Cardiac Symptom Scale, State-Trait Anxiety Scale and Computer System Usability Questionnaire Short Version were used to collect data. The data collection process ended at the 3rd month after surgery.