Ekmeklik buğday melez populasyonlarında tane verimi unsurlarının kalıtımı ve seleksiyonu üzerine araştırmalar
Studies on selection and heredity traits grain yield of bread wheat hybrid populations
- Tez No: 84742
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYIHAN Z. KORKUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
IV oz Bezostaja-1 ve Flamura-80 ekmeklik buğday çeşitlerinin Kırkpınar-79, Kate A-l, Gemini, Atilla- 12 ve Saraybosna çeşitleri ile olan dizi melezlerinden elde edilen toplam on kombinasyonun F2 ve F3 generasyonlarında %5, %10, %15, %20 ve %25 seleksiyon yoğunlukları için yapılan seleksiyonların tarla koşullarındaki performansları ile bu seleksiyon yoğunlukları için anaç-döl regresyonu üzerinden tahmin edilen kalıtım dereceleri kullanılarak bulunan genetik ilerlemeler karşılaştırıldığında genelde incelenen sekiz özellikten bitki boyu, başakta tane sayısı, başak tane ağırlığı, bin tane ağırlığı, hasat indeksi ve bitki tane veriminde benzerlik olmadığı belirlenmiştir. Başak uzunluğu ve bitkide kardeş sayısı özelliklerinin gözlenen ve beklenen değerleri arasında ise benzerlik olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT In this research, ten combinations obtained from indivudually crossing bread wheat cultivars Bezostaja-1 and Flamura-80 with other bread wheat cultivars Kırkpınar-79, Kate A-l, Gemini, Atilla- 12 and Saraybosna were used. Selection procedure was corred out on F2 and F3 generations of these combinations for %5, %10, %15, %20 and %25 selection intensity. Genetic advances were compared each other by using heritability coeficients for field performance of the selections performed and these selection intensities which were estimated via ebeveyn-offspring regression. There was no similarity between estimated and observed values for plant height, the number of grains per spike, spike grain weight, 1000 grain weight, harvest index and plant grain yield whereas these values for spike lenght and number of the tillers showed significant similitary.