Türkgeldi erkek kuzularında canlı ağırlık ve canlı ağırlık artışıyla vücut ölçüleri arasındaki ilişkiler
The live weight and connection between live weight gain and body measurements of Türkgeldi male lambs
- Tez No: 84743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN ÖZDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Türkgeldi Erkek Kuzularında Canlı Ağırlık ve Canlı Ağırlık Artışıyla Vücut Ölçüleri Arasındaki İlişkiler. Çalışmada, Türkgeldi erkek kuzularının canlı ağırlık ve canlı ağırlık artışıyla vücut ölçüleri arasındaki ilişkiler saptanmaya çalışılmıştır. Çalışma, Tekirdağ Ziraat Fakültesi bünyesinde yer alan deneme ağılında yürütülmüştür. Arastama materyalini Türkgeldi tipi 24 baş erkek kuzu oluşturmuştur. Araştırma verileri 2.5 aylık yaş ile 4.5 aylık yaş arasında 15 'er günlük ara ile alman 5 ayrı ölçüm sonucu elde edilmiştir. Araştırmada kullanılan Türkgeldi erkek kuzularına arastama süresince (3000ME ve %16 HP içeren) pelet formdaki yem, ad-libitum düzeyde verilmiştir. Ayrıca hayvan basma günlük 100 gr. kaliteli kuru ot ve arastama süresince temiz ve taze içme suyu serbest olarak verilmiştir. Türkgeldi kuzularının canlı ağırlık ile vücut ölçüleri arasında hesaplanan korelasyon katsayılarında cidago yükseldiği r=0.78, sut yüksekliği r=0.75, sağrı yükseldiği r=0.83, kuyruk sokumu yüksekliği r=0.76, vücut uzunluğu r=0.91, göğüs uzunluğu r=0.83, göğüs derinliği r=0.78, kürekler arkası genişlik r=0.87, göğüs çevresi r=0.93, ön incik çevresi r=0.85 bulunmuştur. Türkgeldi kuzulanmn canlı ağırlık ile vücut ölçüleri arasında hesaplanan regresyon katsayılarında ise bu değerler sırası ile b=0.38, b=0.33, b=0.39, b=0.35, b=0.80, b=0.47, b=0.26, b=0.30, b=0.99, b=0.09 olarak bulunmuştur.n Ayrıca 2.5 ile 4.5 aylık yaşlar arasındaki Türkgeldi kuzularının vücut ölçülerinin ortalama değerleri canlı ağırlık için 30 kg., cidago yükseldiği için 59.65 cm., sırt yüksekliği için 58.33 cm., sağrı yüksekliği için 60.08 cm., vücut uzunluğu için 53.40 cm., göğüs uzunluğu için 62 cm., göğüs derinliği için 49.41 cm., göğüs genişliği için 30.31 cm., kürekler arkası genişlik için 22.49 cm., göğüs çevresi için 75.06 cm. ve ön incik çevresi için 7.99 cm. olarak bulunmuştur. Araştırmada hesaplanan F değerleri, cetvel F [1,118;0.05]=3.92 ve F [1,118;0.01]=6.84 değerleri ile karşılaştmldığmda söz konusu vücut ölçüleri ile Türkgeldi kuzularının canlı ağırlıkları arasında önemli bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The live weigth and connection between live weight gain and body measurements of Tiirkgeldi male lambs. This study was performed to find live weight and relationship between daily live weight gain and body measurements of Tiirkgeldi male lambs. The study was performed in a test sheep barn which takes place in Tekirdağ Agriculture Faculty. The materials of this study were 24 Tiirkgeldi lambs which are between 2.5 and 4.5 months old. Body measurements were taken 5 times with 15 days interval. Pellet form of concentrates (3000 ME and %16 HP) was given to Tiirkgeldi lams as ad-libitum during the period of investigation. In addition to them, everyday each animal was fed with 100 gr. qualified dry hay and clean, fresh, drinkable water. Correlation coefficients calculated among body measurements and live weight of Tiirkgeldi lambs, were as (r=0.78), back hight (r=0.75), rump hight (r=0.83), sacrum hight (r=0.76), body lenght (r=0.91), chest surroundings (r=0.83), chest deepness (r =0.78 ), the width of behind of omoplates (r=0.87), chest round (r=0.93), round of front shin (r=0.85). The coefficients of the regression equations calculated between live weight and body measurements of Tiirkgeldi lambs as b=0.38, b=0.33, b=0.39, b=0.35, b=0.80, b=0.47, b=0.26, b=0.30, b=0.99, b=0.09.IV The average rates of body measurements amongst 2.5 and 4.5 month old Türkgeldi lambs were found as for living weight 30.kg., for shoulder blade hight 59.65 cm., for height of back 58.33 cm., for hight of rump 60.08 cm., for body lenght 53.40 cm., for chest lenght 62.04 cm., for chest deepness 49.41 cm., for chest width 30.31 cm., for the width of behind of omoplates 22.49 cm., for round of chest 75.06 cm., for the round of front shin 7.99 cm. When F rates calculeted in the search is compared with schedule F[1.118 ; 0.05] - 3.92 and F[1.118 ; 0.01] = 6.84 rates, between mentioned body measurements and a live weight of Türkgeldi lambs, an important connection existence is seen.