Serada hıyar yetiştiriciliğinde toprak sıkışmasının toprağın fiziksel özellikleri ve bitkinin bazı özelliklerine etkisinin saptanması üzerine bir araştırma
A Research in to the effect of soil compression on the physical parameters of the soil and the determination of some plant characteristic
  1. Tez No: 84741
  2. Yazar: LATİF ÇİNKILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL KAYİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ Serada Hıyar Yetiştiriciliğinde Toprak Sıkışmasının Toprağın Fiziksel Özellikleri Ve Bitkinin Bazı Özelliklerine Etkisinin Saptanması Üzerine Bir Araştırma Latif ÇÎNKILIÇ Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım MaMnalan Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Birol KAYİŞOĞLU 1999, Sayfa : 28 Jüri : Doç. Dr. Birol KAYİŞOĞLU Yrd.Doc.Dr. M.Emin AKÇAY Yrd.Doç.Dr. Cihangir SAĞLAM Bu araştırmada toprak sıkıştırılmasının toprak sıcaklığı, çıkış gücü, kök uzunluğu, bitki boyu ve verime yaptığı etkiler belirlenmiştir. Buna göre toprak sıkıştırılmasının fide çıkışına olumlu etki yaptığı görülmüştür. Bunun nedeni sıkışmanın tohum ile toprağın iyi temas etmesini sağlayarak çıkış süresini kısaltmasıdır.II Bitki kök uzunluğu sıkıştırılmış parsellerde daha yüksek bulunmuş olup sıkıştırmanın toprak direncim artırması bitkinin toprak yüzeyine çıkış için daha fazla güç harcaması nedeniyle kök gelişimim artırmıştır. Ayrıca kök yapısının gelişmiş olması kökün daha geniş alana yayılmasına ve bitki besin elementlerinden daha fazla yararlanmasına yardımcı olacağından bitki boyu ve verime olumlu etki yaptığı tespit edilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre toprak sıcaklığının bitkinin vegetatif gelişmesi ve verim üzerine olumlu etki yaptığı görülmüştür. Tohum ekiminin toprağın sıkıştırılarak yapılması yamnda viyollerde fide yetiştirilerek ve hazır fide olarak dışardan alınarak dikilmesi de uygun bir yöntem olarak tercih edilebilir. Doğrudan toprağa tohum ekimi ek masraf gerektirmediğinden sonbahar ve geç ilkbahar ürünlerinde daha ucuz ve kolay bir yöntem olarak tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
in SUMMARY A Research Into The Effect Of Soil Compression On The Physical Parameters Of The Soil And The Determination Of Some Plant Characteristics Latif ÇİNKILIÇ Trakya University The Institute of Natural Sciences Farm Machinery Mainsciences Section Supervisor :Doç.Dr.Birol KAYİŞOGLU 1999, Page : 28 Jury : Doç. Dr. Birol KAYÎŞO?LU (Supervisor) Yrd.Doç.Dr. MEmin AKÇAY Yrd.Doc.Dr. Cihangir SA?LAM In this experiment, the effect of soil compression on the soil temperature, emergency root lenght, plant height and yield was determined.IV It was seen that soil firming affected the seedling emergence positively. The reason of that is the firming makes the soil and seed contact well and shorten the emergence time. The root lenght was higher in firmed plots becasuse firming increased the soil resistance and the seedling used more energy for the emergence therefore the root development increased. It was also found that the root development makes the root distrubition in a wider area and helps the use of plant nutrients more efficiently therefore makes apositive effect on the plant height and the yield. According to the results of the experiment it was observed that the soil temperature affected the vegetative development of the plant and yield positively. In addition to the sowing by the soil compression, propagation of the seedling from a dealer can also be preferred. The direct seeding into the soil can be for the Autumn and late Spring crops because it does not require so much expenses and it is also cheap and easy.