Gebelere doğum esnasında verilen video eğitiminin, doğum anksiyetesine ve postpartum sonuçlara olan etkisinin araştırılması
The effect of video training which is given to pregnant women during labor, to birth anxiety and postpartum results
  1. Tez No: 847431
  2. Yazar: SALİSE MESUDE KOLDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR TURGUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Doğuma yönelik kaygıların aşılması için hastalara travay esnasında latent fazda iken kısa video eğitimi vermenin doğum anksiyetesine ve postpartum sonuçlara olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: 15 Ekim 2021- 15 Mayıs 2022 tarihleri arasında Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde normal doğum yapmak üzere travay bölümüne yatırılan 60 hasta, 30 eğitim videosu izletilenler ve 30 eğitim videosu izletilmeyenler olmak üzere iki gruba ayrıldı. Çalışma grubuna dahil edilen hastalara, latent travay fazında iken, önceden hazırlanmış olan 5 dakikalık eğitim videosu izletildi. Kontrol grubuna bu video izletilmedi. Her iki gruba doğum anksiyetesini ölçen; 9 soruluk“Travaydaki Gebenin Anksiyete Durumunu Değerlendirme Ölçeği”, 10 soruluk“Oxford Doğum Endişesi ölçeği”ve 40 soruluk“STAI 1-2 anksiyete ölçekleri”doğum öncesi ve sonrası olmak üzere ikişer defa uygulanarak anksiyete düzeyleri hesaplandı. Eğitim alan (çalışma) grup ve eğitim almayan (kontrol) grup arasında anksiyete ölçek puanları karşılaştırıldı. İki grup arasındaki anksiyete ölçek puanlarının farklılık gösterip göstermediği araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 30'u vaka, 30'u kontrol olmak üzere toplam 60 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 25,68±4,95 yıl olarak hesaplandı. Her iki grubun yaş ortalaması istatistiksel açıdan benzer bulundu. Eğitim durumu, kardeş sayısı gibi genel demografik özellikler her iki grupta benzerdi. Yapılan analizler sonucunda doğum sonrası tramvaydaki gebenin anksiyete durumunu değerlendirme ölçeğinden alınan puanların ortalaması vaka grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Bunun dışındaki puanlar gruplar arasında istatistiksel açıdan farklı değildir. STAI 1 ölçeğinden alınan puanların hem genel olarak hem de kontrol ve vaka gruplarında ayrı ayrı olmak üzere doğum öncesi ve sonrası anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to investigate the effect on birth anxiety and postpartum outcomes with short video training to the patients during labor while they are in the latent phase, if it helps to overcome the anxieties about childbirth. Material and Methods: Between 15 October 2021 - 15 May 2022, in Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital Gynecology and Obstetrics clinic, 60 patients who were hospitalized in the labor department for normal delivery were divided into two groups as 30 training videos were watched and 30 training videos were not watched. 30 patients watched the training video. The control group. did not watched the video. In both groups, anxiety levels were calculated before and after the birth by following questioneres:“Scale for Evaluating the Anxiety of the Pregnant in Labor”which has 9 questions,“Oxford Birth Anxiety Scale”which has 10 questions, and“STAI 1-2 anxiety scales”which has 40 questions. Anxiety scale scores were compared between the receiving (study) group and the uneducated (control) group. It was investigated whether the anxiety scale scores between the two groups are differed. Results: A total of 60 patients, including 30 cases and 30 controls, were included in the study. The mean age of the patients included in the study was 25.68±4.95 years. The mean age of both groups was statistically similar. General demographic characteristics such as education level and number of siblings were similar in both groups. As a result of the analyzes made, the average of the scores obtained from the scale of assessing the anxiety state of the pregnant woman in postpartum labor was found to be significantly higher in the case group than in the control group. The scores other than anxity scores were not statistically different between the groups. It was determined that the scores obtain significantly both in general and in the control and case groups separately before and after birth.