Plasenta invazyon anomalisi olan gebelerde fibrinojenin kandaki seviyesinin kanamayı öngörmedeki rolü
The role of predicting bleeding of fibrinogen level in the blood in pregnancywith plasenta invasion abnormality
- Tez No: 674765
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN SERDAR DOLAPÇIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalışmada; pıhtılaşma faktörlerinden fibrinojenin (faktör1), plasenta previa tanısı almış sezaryen yapılan gebelerde, preop değerinin perop kanama nedeni ile verilen eritrosit süspansiyonu (es) sayısını öngörmedeki etkisini incelemeyi amaçladık. Yöntem:Etik kurul onayı alındıktan sonra, plasenta previası olan ve olmayan 21-40 yaş aralığında, ek hastalığı olmayan 33-40 hf gebeliği bulunan 76 hasta çalışmaya dahil edildi. Operasyon öncesi ve sonrasında hastalardan hemoglobin (Hgb), hematokrit (Hct), trombosit sayısı (Plt), INR, fibrinojen değerleri çalışıldı. Her iki grubun operasyon esnasında kanama miktarları ve replasman yapılan es sayısı kaydedildi. Bulgular:Plasenta previası olan hastalarda preop fibrinojen düzeyi kontrol grubuna göre daha düşük izlendi.
Özet (Çeviri)
Aim:In this study; we aimed to investigate the effect of the preop value in predicting the number of erythrocyte suspension (es) given due to perrop hemorrhage in cesarean section pregnant women diagnosed with placenta previa. Materials and Methods:After the approval of the ethics committee, 76 patients between the ages of 21-40 with and without placental previa and 33-40 weeks of gestation without any additional disease were included in the study.Hemoglobin (Hgb), hematocrit (Hct), thrombocyte count (Plt), INR and fibrinogen values were studied before and after the operation.The amount of bleeding during the operation and the amount of replacements in both groups were recorded. Results: In patients with placenta previa, preoperative fibrinogen level was lower than the control group. The amount of perop bleeding was higher in the p.previa patient group, and it was observed that more erythrocyte suspension replacement was performed in patients with low preoperative fibrinogen levels in patients with p.previa.