Dijital rol yapma oyunlarında arayüz tasarımlarının grafik tasarım açısından incelenmesi
An analysis on user interface design in digital role-playing games in terms of graphic design
- Tez No: 847467
- Danışmanlar: DOÇ. CEM KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu tez çalışması hem rol yapma oyunu türündeki dijital oyunların kullanıcı arayüzlerinde karşılaşılan sorunlara dikkat çekmek hem de farklı arayüz tasarımlarının grafik tasarım yönünden incelenip tasarımcıların görüşlerine yer verilerek RYO türü oyun geliştiren ekiplere kaynak olması amacıyla yapılmıştır. İkinci bölümde; rol yapma oyunlarının tanım ve tarihçesi üzerine temel bilgiler ve örnekler ele alınmış, dijital rol yapma oyunlarındaki Batılı ve Doğulu yaklaşımlar, bunların estetik, anlatı ve oyun mekanikleri üzerine olan etkisi incelenmiştir. RYO'ların farklı alt türlerine örnekler ve açıklamalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde; kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyimi tanımlamaları yapılmakta, tarihi ve kullanım alanları açıklanmıştır. Kullanıcı arayüzü tasarımının temelleri ve dijital oyunlarda görülen kullanıcı arayüzü biçimleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde; seçili dijital rol yapma oyunlarının kullanıcı arayüzü tasarımlar grafik tasarım yönünden incelenmiş, bu incelemeler görsel kimlik, renk, işaret, kompozisyon başlıkları altında ele alınmıştır. Ayıca kullanıcı arayüzü tasarımcılarının görüşlerine yer verilmiş, dijital rol yapma oyunlarında görülen arayüz temelli ortak sorunlar örneklerle açıklanmıştır. Sonuç bölümünde; araştırmanın sonucunda görülen bulgular ve sonuçlar ile RYO'larda UI tasarımının önemi, tasarım ve deneyim ilişkisi konuları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out to draw attention to the problems encountered in the user interfaces of digital role-playing games by analyzing different examples of the RPG UI design in terms of graphic design and quoting the opinions of designers. I hope it will be useful resource for RPG developers. In chapter two; basic information and examples on the definition and history of role-playing games are discussed. Western and Eastern approaches in digital role- playing games and their effects on aesthetics, narrative and game mechanics are also examined along with the examples of different sub-genres of RPGs. In chapter three; definitions of user interface and user experience are explained along with their history and area of usage. The basics of user interface design and different types of user interfaces seen in digital games are examined. In chapter four; User interfaces of selected digital role-playing games were examined in terms of graphic design. These analyses were discussed with these topics: The visual identity, color, signs and composition. In addition, the opinions of the UI designers were included and common interface-based problems seen in digital role- playing games are explained with examples. In the conclusion section; by pointing out the results of this research, the importance of UI design in RPGs, the relationship between UI design and UX are emphasized.