Aksiyon rol yapma oyunlarındaki gösterge ve ikon tasarımlarının oyun deneyimine etkisi
The impact of indicator and icon designs in action role-playing games on gaming experience
- Tez No: 859107
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR CEMELELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnteraktif Medya Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Aksiyon rol yapma oyunları (ARYO), rol yapma oyunlarının (RYO) ve aksiyon oyunlarının öğelerini bir araya getiren popüler bir oyun alt türüdür. Bu oyunlar, rol yapma oyunlarının karmaşık karakter gelişimi ve hikâye anlatımı özelliklerini, aksiyon oyunlarının hızlı tempolu ve beceri odaklı oyun mekanikleriyle birleştirip, ortaya çeşitli bir oyun deneyimi koymaktadır. Oyun-oyuncu etkileşimi sırasında, oyun deneyimini artırmak adına, aksiyon rol yapma oyunlarının içerisinde çeşitli göstergeler (sağlık-enerji barı, gidilmesi gereken yön), ikonlar (kullanılabilir eşya, mini harita sembolleri), kullanıcı arayüz tasarımları (oyun menüsü, seçenekler ve ayarlar ekranı) bulunmaktadır. Araştırmanın amacı, aksiyon rol yapma oyunlarında bulunan gösterge ve ikon tasarımlarının oyun deneyimine olan etkisini incelemektir. Araştırma, şu sorulara yanıt aramaktadır: Aksiyon rol yapma oyunlarındaki gösterge ve ikon tasarımlarının; 1. Oyun deneyimine etkisinin deneyimli ve deneyimsiz oyuncu grupları arasında anlamlı bir etki farkı var mıdır? 2. Görünürlük ve içerik, navigasyon, öğrenenilebilirlik ve ulaşılabilirlik, motivasyon, geribildirim, yardım ve destek konularında etkisi var mıdır? Ele alınan konu bağlamında daha önce gerçekleştirilen çalışma ve araştırmalar incelenmiştir. Dijital oyunlarda bulunan gösterge ve ikon tasarımları üzerine gerçekleştirilen çalışmaların az olması sebebiyle, kullanıcı arayüzleri ve bu arayüzlerin kullanılabilirliği, oyuncuların oyun esnasında; karakterini kontrol etme, oyun ekranında, oyun menülerinde ve haritada yolunu bulabilme gibi oyun deneyiminde etkili olan durumlarda yaşanılan avantaj ve dezavantajlar gibi etmenler de araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmada, kullanıcı testi gerçekleştirilmiştir. Bu nedenle nicel ve nitel araştırma yöntemi bir arada kullanılmıştır. Literatürde bulunan, dijital oyunlarda oyun deneyimini ölçmeyi sağlayan ölçekler incelenmiştir. Dijital oyunların içerisindeki unsurların gösterge ve ikon kullanımı ana başlığı altında; görünürlük ve içerik, navigasyon, öğrenenilebilirlik ve ulaşılabilirlik, motivasyon, geribildirim, yardım ve destek gibi alt başlıkların ölçümlenmesine elverişli olan çalışmalardan faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Action Role-Playing Games (ARPGs) are a popular subgenre of role-playing games (RPGs) that combine elements of both RPGs and action games. These games blend the complex character development and narrative storytelling features of RPGs with the fast-paced and skill-focused game mechanics of action games, creating a diverse gaming experience. Within action role-playing games, various indicators (health-energy bars, directional indicators), icons (usable items, mini-map symbols), and user interface designs (game menus, options and settings screens) are present during game-player interaction to enhance the gaming experience. The main objective of the research is to examine the impact of indicator and icon designs in action role-playing games on the gaming experience. The research seeks answers to the following questions: Regarding the indicator and icon designs in action role-playing games, 1. Is there a significant difference in the impact on the gaming experience between experienced and inexperienced player groups? 2. Does it have an impact on visibility and content, navigation, learnability and accessibility, motivation, feedback, help, and support? Previous studies and research conducted in the context of the subject matter have been reviewed. Due to the limited number of studies on indicator and icon designs in digital games, factors such as user interfaces and their usability, advantages and disadvantages experienced by players during the gaming experience, such as controlling their character, navigating the game screen, menus, and finding their way on the map, have been included in the research. A user test was conducted in the research, hence both quantitative and qualitative methods were employed. Scales used to measure gaming experience in digital games were reviewed in the literature. Studies suitable for measuring subcategories such as visibility and content, navigation, learnability and accessibility, motivation, feedback, help, and support under the main category of indicator and icon usage in digital games were utilized.