Dominant viruses and mitochondrial genome of Cladocora caespitosa
Cladocora caespitosa'nın baskın vı̇rüslerı̇ ve mı̇tokondrı̇yal genomu
  1. Tez No: 847482
  2. Yazar: İDİL ÇAĞLA ERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM RAŞİT BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Mikrobiyoloji, Biology, Marine Science, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Küresel ısınma, daha yüksek deniz sıcaklıkları ve mercan topluluklarını etkileyen patojenik aktivitenin artması nedeniyle mercan ağarmasının artmasına neden olmaktadır. Artan sıcaklıklarla birlikte mercan topluluklarını etkileyen patojenik aktivite de artmaktadır. Bununla birlikte, virüslerin mercan ağarmasındaki rolü üzerine yapılan çalışmalar yetersiz kalmaktadır. Yakın zamanda yapılan çalışmalar, ağarmış mercanların yüzeyinde virüs benzeri partiküllerin (VLP) varlığını göstermiş ve virüslerin ağarma fenomeni üzerindeki etkisini belirlemek için daha fazla analiz yapılması gerektiğini ortaya koymuştur. Bu bağlamda, amacımız Akdeniz havzasına endemik bir mercan türü olan Cladocora caespitosa'da, bakteriyel bir patojen olan Vibrio coralliilyticus ve ısı stresine maruz kaldığında ortaya çıkan baskın virüsleri tespit etmektir. Sıcaklık stresine maruz kalan ve hem sıcaklık hem de patojen stresine maruz kalan koloniler deney sırasında ağarmış ve bu da söz konusu stres faktörlerinin mercan sağlığı üzerindeki zararlı etkisini göstermiştir. Kontrol gruplarının viral yükü herhangi bir stres faktöründen bağımsız olarak birbirinden önemli ölçüde farklı çıkması mercan mikrobiyotası içindeki karmaşık etkileşimleri temsil etmektedir. Sıcaklık ve hem sıcaklık hem de patojen stresi altındaki mercanlarda virüs bolluğunun artması, viral aktivite ile stres arasında pozitif bir korelasyon olduğunu göstermektedir. İlginç bir şekilde, sıcaklık stresi altındaki mercanlarda artan virüs bolluğu bakteriyofajlara atfedilirken, ökaryotik virüslerin bolluğu hem sıcaklık hem de patojen stresi altındaki mercanlarda artmıştır, bu da muhtemelen bu tanklarda gözlemlenen ağarma mekanizmalarındaki farklılığa işaret etmektedir. Buna ek olarak, C. caespitosa'nın dizilenmiş okumalarını kullanılarak, türün mitokondriyal genom montajını gerçekleştirilmiş ve filocoğrafik karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Global warming leads to increased coral bleaching due to higher sea temperatures and increased pathogenic activity affecting coral communities. Together with rising temperatures, the pathogenic activity affecting coral communities also increases. However, the role of viruses in coral bleaching has been underestimated. Recent studies demonstrated the presence of virus-like particles (VLP) on the surface of bleached corals, indicating the need for further analysis to determine the impact of viruses on the bleaching phenomena. In this context, our objective was to detect the dominant viruses on Cladocora caespitosa, a coral species endemic to the Mediterranean basin, when exposed to a bacterial pathogen, namely Vibrio coralliilyticus, and heat stress. Thermally stressed and both thermally and pathogenically stressed colonies were bleached during the experiment, representing the detrimental impact of the mentioned stressors on coral health. The viral load of the control groups significantly differed from each other prior to the introduction of any stress factors, indicating the complex interactions within coral microbiota. The increased abundance of viruses in thermally and both thermally and pathogenically stressed corals demonstrates a positive correlation between the viral activity and stress. Interestingly, while the increased abundance of viruses was attributed to bacteriophages in thermally stressed corals, the abundance of eukaryotic viruses increased in both thermally and pathogenically stressed corals, presumably indicating a difference in the bleaching mechanisms observed in those tanks. In addition, using the sequenced reads of C. caespitosa, we conducted mitochondrial genome assembly of the species and undertook phylogeographic comparisons.