Katı atık toplama ayırma sistemlerinin performans kriterlerinin belirlenmesi ve optimizasyonu
Determination and optimization of performance criteria of solid waste collection separation systems
  1. Tez No: 847492
  2. Yazar: ESRA MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİDE BANAR, ÖĞR. GÖR. AYSEL ULUKAN KORUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, optimum kentsel ambalaj atığı toplama sisteminin belirlenmesi amacıyla oluşturulan dokuz farklı senaryo Çok Ölçütlü Karar Verme Yöntemleri (MCDM) kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışma alanı olarak Eskişehir ili Odunpazarı ve Tepebaşı Belediyeleri seçilmiş, senaryoları birbiri ile karşılaştırmak için sekiz kriter belirlenmiştir. Çok Ölçütlü Karar Verme Yöntemi olarak Fuzzy TOPSIS yöntemi kullanılmıştır. Sonuç olarak, en uygun senaryonun, hanelerin ortak kullanım alanına atık biriktirme kutularının bırakılıp haftada bir gün kapıdan sıkıştırmalı araç ile toplanması şeklindeki Senaryo 1a olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, nine different scenarios created to determine the optimum municipal packaging waste collection system were evaluated using Multi-Criteria Decision Making Methods (MCDM). Eskişehir province Odunpazarı and Tepebaşı Municipalities were chosen as the study area, and eight criteria were determined to compare the scenarios with each other. Fuzzy TOPSIS method was used as Multi-Criteria Decision Making Method. As a result, it has been determined that the most appropriate scenario is Scenario1a, in which the waste collection boxes are left in the common use area of the households and they are collected by a compressed vehicle from the door once a week