KKTC'de yaşayan sağlıklı yetişkin bireylerde farklı beslenme şekillerinin fiziksel ve psikolojik sağlık üzerine etkileri
Effects of different nutritional styles on physical and psychological health in healthy adults living in TRNC
- Tez No: 847495
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kesitsel bir gözlem çalışması olan bu araştırma KKTC'de yaşayan yetişkin sağlıklı vegan, LO-vejetaryen ve omnivor bireylerin beslenme biçimlerinin fiziksel ve ruhsal sağlıkları üzerine etkilerini karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 2022-2023 tarihleri arasında 76 gönüllü katılmıştır. Çalışmada farklı diyetlerin çeşitli biyokimyasal bulgular, kardiyovasküler risk faktörleri, obezite düzeyi ve duygu durumu gibi sağlık göstergelerine etkileri karşılaştırılmıştır. Katılımcıların duygu durumlarını değerlendirmek amacıyla Beck's depresyon ölçeği, yeme farkındalık ölçeği (YFÖ) ve Hollanda yeme davranış anketi (DEBQ) puanları ile açlık kortizol düzeyleri ölçülmüştür. Çalışmanın antropometrik bulgularına göre; omnivor erkeklerin en yüksek vücut ağırlığı (VA), beden kütle indeksi (BKİ), vücut yağ %'si, bel çevresi, bel/kalça oranına, vegan kadın ise en yüksek VA, BKİ, vücut yağ %'si, gövde yağ %'si, bel çevresi ve bel/kalça oranın sahip olduğu fakat bu yüksekliğin anlamlı olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research, which is a cross-sectional observation study, was conducted to compare the effects of diets on the physical and mental health of adult healthy vegan, vegetarian and omnivorous individuals living in TRNC. Study group include 76 volunteers who participated in the study between 2022 and 2023. The study compared the effects of different diets on health indicators such as various biochemical findings, cardiovascular risk factors, obesity level and mood. In order to evaluate the emotional states, Beck's depression scale, mindful eating questiionnare (MEQ), DEBQ scores and fasting cortisol levels were measured. According to the anthropometric findings of the study; omnivorous men had the highest BW, BMI, body fat %, waist circumference, waist/hip ratio, while vegan women had the highest BW, BMI, body fat %, trunk fat %, waist circumference and waist/hip ratio but this height was not significant.