Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde yaşayan tüketicilerin gıda güvenliği konusunda bilinç düzeylerinin belirlenmesi
Determination of awareness levels of consumers living in the Turkish Republic of Northern Cyprus on food safety
- Tez No: 924494
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM CERTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yaşayan tüm canlıların yaşamlarını sürdürebilmesi için en önemli unsur yeterli ve dengeli beslenmedir. İnsanların besin ihtiyaçlarını karşılayacak gıdaların gıda güvenliği kapsamı altında üretilmesi büyük önem taşımaktadır. Gıda güvenliği, bir gıdanın üretimin ilk aşamasından tüketiciye ulaşana kadar herhangi bir fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik bulaşma, üreme gibi sağlık riski yaratabilecek tehlikelerin önlenmesi için alınan tedbirler bütünüdür. Gıda güvenliğinin sağlanması amacıyla oluşturulmuş mevzuat ve çeşitli yönetim sistemleri bulunmaktadır ancak bu sistemlerin oluşturulmasının yanında düzenli olarak bu konuda uzman kişiler tarafından denetimlerin de sağlanması gerekmektedir. Güvenli gıda üretmek amacıyla yapılan her türlü çalışma, bilinçli tüketicilere tereddüt etmeden sağlıklı beslenme hakkını sağlayacaktır. Bilinçli tüketici ürün alırken ürünü her yönüyle inceleyen ve kendisi için en uygun ürünü alan tüketicilerdir. Tüketicinin bilinç düzeyini cinsiyet, yaş, eğitim ve gelir durumu gibi çeşitli faktörler etkileyebilir. Bu çalışmada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bulunan gıda tüketicilerinin gıda güvenliği konusunda bilinç düzeylerinin belirlenmesi amacıyla iki bölümden oluşan bir anket çalışması yapılmıştır. Anketin ilk bölümünde tüketicilerin sosyal özelliklerini belirlemeye yönelik sorular sorulurken ikinci bölümde ise gıda güvenliği bilinç düzeyini ölçmeye yönelik sorular sorulmuştur. Anket çalışması Lefkoşa'da yaşayan, 18-25 yaş gruplarında 50 erkek ve 50 kadın öğrenci, 26-35 yaş gruplarında 50 erkek ve 50 kadın, 36-45 yaş gruplarında 50 erkek ve 50 kadın ile 46-55 yaş gruplarında olan 50 erkek ve 50 kadın tüketiciyi kapsayacak şekilde toplam 400 kişi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Yapılan bu çalışma gıda güvenliği konusunda KKTC'de yaşayan tüketicilerin gıda güvenliği bilinç düzeylerini ortaya koymuş ve ankete katılan tüketicilerin %37,00'sinin gıda güvenliği bilinç düzeylerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bireylerin sosyal özelliklerinin bilinç düzeyi üzerine etkisi incelendiğinde ise eğitim durumlarının gıda güvenliği konusunda bilinç düzeylerine etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Gıda güvenliği kavramının duyulmasında en çok internetin etkili olduğu görülmüş ve %89,00 oranla en fazla ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim sisteminin duyulduğu tespit edilmiştir. Tüketicilerin bir gıdayı tercih etmesindeki en önemli faktör güvenilirlik olarak belirlenmiş, ambalajlı gıdaların alınmasında ise en fazla son kullanma tarihlerine dikkat ettikleri tespit edilmiştir. Gıda güvenliğinin sağlanmasında önemli bir etken olan çapraz bulaşmayı ise tüketicilerin %38,75'inin duyduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important factor for all living beings to sustain their lives is adequate and balanced nutrition. It is of great importance that the food products meeting people's nutritional needs are produced under the scope of food safety. Food safety encompasses all measures taken to prevent any physical, chemical, and microbiological contamination or proliferation that may pose health risks, from the initial stage of production to reaching the consumer. Although legislation and various management systems have been established to ensure food safety, it is also necessary to conduct regular inspections by experts in this field. Every effort made to produce safe food will provide conscious consumers with the right to healthy nutrition without hesitation. Conscious consumers are those who thoroughly examine products and choose the most suitable ones for themselves. Factors such as gender, age, education, and income level can influence a consumer's level of awareness. In this study, a two-part survey was conducted to determine the level of food safety awareness among food consumers in the Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC). The first part of the survey included questions aimed at identifying the social characteristics of the consumers, while the second part focused on measuring their food safety awareness. The survey was conducted with a total of 400 participants, including 50 male and 50 female students aged 18-25, 50 male and 50 female participants aged 26- 35, 50 male and 50 female participants aged 36-45, and 50 male and 50 female participants aged 46-55 living in Nicosia. This study has revealed the level of awareness regarding food safety among consumers residing in the Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC). It was determined that 37,00% of survey participants have a high level of food safety awareness. When examining the impact of social characteristics on awareness levels, it was concluded that educational background significantly influences individuals' awareness of food safety. The internet emerged as the most influential medium in raising awareness of the concept of food safety, and ISO 22000 Food Safety Management System was found to be the most recognized standard, with an awareness rate of 89,00%. Reliability was identified as the most critical factor for consumers when choosing food products, while expiration dates were the primary consideration when purchasing packaged goods. Furthermore, it was noted that 38,75% of consumers were aware of cross-contamination, a significant factor in ensuring food safety.