K.K.T.C.'de yaşayan gençlerin, aile yapısının, sorunlarını algılayışları ve çözüm üretmeleri üzerine etkisinin araştırılması
Structure of young persons family who are living in Turkish Republic of Northern Cyprus and this structure affected to the young people, while they are perciving of producing solutions for their problems
  1. Tez No: 111398
  2. Yazar: GÜLEY BİLGİ ABATAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÇAYLAN PEKTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 8111
Özet
ÖZET Bu çalışmada. KKTC'de yaşayan gençlerin aile yapılarını belirleyip, bu yapının sorunlarını algılayışları ve çözüm üretmeleri üzerine etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Veriler; araştırmacı tarafından hazırlanan, gencin ve ailelerinin sosyo-demografık özelliklerini belirleyen bir anket ile gençlerdeki sorun çözme becerisini algılamayı ölçen Nail Şahin ve Nesrin H. Şahin tarafından geçerlilik ve güvenirliği yapılmış“Problem Çözme Envanteri”ve ailenin yapısını belirlemek üzere Işıl Bulut tarafından geçerlilik ve güvenirliliği yapılmış“Aile Değerlendirme Ölçeği”179 genç ve ailesine uygulanarak veriler toplanmıştır (16, 68). Bulgular, istatistiksel olarak değerlendirilmiş ve literatür bilgileri ışığında tartışılmıştır. Sonuçlar, gençlerin sorun çözme becerilerini algılamaları ile aile yapıları arasında güçlü bir ilişkinin bulunduğunu ortaya koymaktadır. Buna ek olarak okul başarısızlığı, sigara içmeye başlama, intihar girişimi ve aileden birinin intihar girişiminin olması ile gencin sorun çözme becerisi arasında da güçlü bir ilişki tespit edilmiştir. Gençlerin sorun çözme becerisinin iyi hale getirilmesinde ve aile yapısının sağlıklı bir şekil almasında hemşirelere önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir. Sonuçlar, KKTC'de yaşayan ailelerin çoğunluğunun yapısının nonfonksiyonel olduğunu belirten varsayımımızı desteklemezken, gençlerin sorunlarını çözme becerilerini algılamalarının yarı yarıya yetersiz olması ve gençlerin sorun çözmelerini etkileyebilecek başka faktörlerin varlığı diğer varsayımlarımızı destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY This work has been planned in order to determine; structure of young persons family who are living in Turkish Republic of Northern Cyprus (T.R.N.C.) and this structure affected to the young people, while they are perciving or producing solutions for their problems. Study data filling by 179 young people and their parents (for their social- demographic feature) are obtained by a questionnaire form. There is a“Problem Solving Inventory”which is prepared by Nail Şahin and Nesrin H. Şahin. The aim of this Inventory is; pointing out the ability of problem solving to the young people. On the other hand. There is a“Family evaluation scale ”Which is prepared by Işıl Bulut and the aim of this scale is; pointing out structure of family. Data are evaluated by using statistical percentage and discussed with litherature knowledges. According to the results, there is a big relation between the young people who can solve their problems and the conformation of their family. In addition to, unsuccessful student (in a school), starting to smoke, commit a suicide or any relative in a family who a suicidal intervention are connected with young people who has got an ability in order to solve their problems has been determined. Lastly, nurses have got an important duty and responsibility to improve young person's“Problem Solving”ability and to make better and healthy family manner. Consequently, the hypothesis of the majoryity of family in T.R.N.C. has a non- fonctional structure. 75