Bazı entomopatojen fungus izolatlarının Türkistan hamam böceği [Blatta lateralis (Walker, 1868) (Orthoptera: Blattidae)]'ne karşı etkinlikleri üzerine çalışmalar
Studies on the efficacy of some entomopathogenic fungi isolates on Turkestan cockroach [Blatta lateralis(Walker, 1868) (Orthoptera: Blattidae)]
  1. Tez No: 847556
  2. Yazar: SELDA KILIÇARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT ATAY, PROF. DR. YUSUF YANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışma 2021-2023 yılları arasında yürütülmüş olup, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bitki Koruma Bölümü Mikoloji Laboratuvarında bulunan entomopatojen fungus kültür koleksiyonundan seçilen 10 entomopatojen fungus izolatının Türkistan Hamam Böceği [Blattalateralis (Walker, 1868) (Orthoptera: Blattidae)]'ne karşı etkinliği araştırılmıştır. Entomopatojen fungus izolatlarının Türkistan Hamam Böceğine karşı etkinliğinin belirlenmesi için 1x108konidiospor ml-1 konsantrasyonunda tek doz denemesi yapılmıştır.Tek doz denemesi verilerine göre yüksek etki gösteren 3 izolat seçilmiş (ORP16, ORP18, Sivas-10) ve bu izolatlar ile 1x107, 1x108 ve 1x109konidiospor ml-1 dozları kullanılarak iki farklı yöntemle (yüzeye ve besine uygulama) doz-ölüm denemeleri kurulmuştur. Kullanılan entomopatojen fungusların etkinlikleri uygulama şekli, kullanılan entomopatojen fungusun türü ve izolata bağlı olarak değişiklik göstermiştir. Çalışmadan elde edilen bulgular, kullanılan izolatların B. Lateralis nimflerine karşı etkinliklerinin düşük olduğunu göstermiştir. Veriler genel olarak değerlendirildiğinde yüzey uygulamasının etkinliği diğer uygulamalara göre yüksek bulunmuştur. Besine yapılan uygulamada ise etki neredeyse hiç görülmemiştir. Bu çalışmada B. lateralis'in mikrobiyal mücadelesine yönelik temel bazı veriler elde edilerek literatüre kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between 2021-2023 and the efficacy of 10 entomopathogenic fungal isolates selected from the entomopathogenic fungal culture collection in the Mycology Laboratory of the Department of Plant Protection, Faculty of Agriculture, Tokat Gaziosmanpaşa University against theTurkistanCockroach [Blatta lateralis (Walker, 1868) (Orthoptera: Blattidae)] was investigated. In order to determine the efficacy of entomopathogenic fungi isolates against Turkish Cockroach, a single dose experiment was carried out at a concentration of 1x108conidiospores ml-1.According to the single dose trial data, 3 isolates (ORP16, ORP18, Sivas-10) showing high ereffect were selected and dose-death trials were established with the seisolates by two different methods (surface and food application) using 1x107, 1x108 and 1x109 conidiospores ml-1 doses. The efficacy of th eentomopathogenic fungi used varied depending on the application methods, th especies of entomopathogenic fungus and the isolate. Th efindings of the study showed that the effectiveness of the isolates used against B. lateralis was low. When the data were evaluated in general, the effectiveness of the surface application was found to be higher than the other applications. There was almost no effect in the application to the food. In this study, some basic data for the microbial control of B. lateralis were obtained and added to the literature.