Kesirli sarımlı kalıcı mıknatıslı senkron makinelerde dengesiz manyetik yük analizi
Unbalanced magnetic force analysis of fractional winding permanent magnet synchronous machines
  1. Tez No: 847558
  2. Yazar: AYKUT KURTOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA NİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Elektrikli makinaların otomotiv, yenilenebilir enerji, havacılık ve uzay sektörlerinde yaygınlaşmasıyla bu alandaki çalışmalar hız kazanmıştır. Kesirli sarımlı kalıcı mıknatıslı senkron makineler; yüksek tork ve güç yoğunluğundan dolayı bu alanlarda sıkça tercih edilmektedir. Fakat kesirli sarımlı kutup-oluk kombinasyonuna sahip kalıcı mıknatıslı elektrik makinelerinde manyetik akı çizgileri simetrik olarak dağılamamaktadır ve bu da stator ve rotor arasında bulunan hava boşluğunda dengesiz manyetik kuvvet (UMF) oluşumuna sebep olmaktadır. Dengesiz manyetik kuvvetler makineler üzerinde mekanik titreşim, akustik gürültü ve motor milinin zamanla aşınmasına sebep olmaktadır. Bu çalışmada farklı kutup-oluk kombinasyonlarına sahip s=2p±1 olan kesirli sargılı kalıcı mıknatıslı senkron makine tasarımları yapılmış, bu makinelerin UMF analizleri sonlu elemanlar yöntemi ve Maxwell Stress Tensor ile gerçekleştirilmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucuna göre kutup sayısı oluk sayısından bir fazla olduğunda UMF değerinin daha düşük olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the spread of electric machines in the automotive, renewable energy, aviation and space industries, studies in this field have accelerated. Fractional winding permanent magnet synchronous machines are frequently preferred in these areas due to its high torque and power density. However, in permanent magnet electric machines with fractional winding pole-slot combination, magnetic flux lines cannot be distributed symmetrically, and this causes the formation of unbalanced magnetic force (UMF) in the air gap between the stator and rotor. UMF can cause mechanical vibration, acoustic noise on machines and wear of the motor shaft over time. In this study, fractional winding permanent magnet synchronous machine designs with s= 2p±1 with different pole-slot combinations were made, UMF analyzes of these machines were carried out with the finite element method (FEA) and Maxwell Stress Tensor and the results were compared. According to the comparison results, it was observed that the UMF value was lower when the number of poles was one more than the number of slots.