Mısır silajına farklı seviyelerde biberiye (Rosmarinus officinalis) katkısının kimyasal kompozisyon üzerine etkisi
The effect of different levels of rosemary (Rosmarinus officinalis) additive on chemical composition of corn silage
  1. Tez No: 847559
  2. Yazar: İSMET TEKDAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYFER BOZKURT KİRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 27
Özet
Biberiye bitkisinin hem yaprakları, hem de sapı yüzyıllardır tıbbi amaçlı kullanılmaktadır. A ve Cvitaminleri ile demir, magnezyum, fosfor, çinko, bakır, tiamin ve riboflavin gibi mineraller açısından zengin bir içeriğe sahiptir. Aynı zamanda kaba yem katkısında kimyasal kompozisyon üzerine etkisi görülmektedir. Bu projenin amacı ruminant hayvan beslemede kullanılan biberiye bitkisinin silajın yem değerine üretim potensiyeline etkisini belirlemektir. Silaj gruplarında 60 günlük silolama süresi sonunda kuru madde, pH, organik madde tayinleri yapıldı. 60. günün sonunda ise silaj örnekleri üzerinde tüm kimyasal analizler yapıldı. kuru madde, ham kül, ham yağ, ham selüloz, ADF ve NDF düzeyleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Both the leaves and stem of the rosemary plant have been used for medicinal purposes for centuries. It has a rich content of vitamins A and C and minerals such as iron, magnesium, phosphorus, zinc, copper, thiamine and riboflavin. At the same time, its effect on the chemical composition of roughage additives is observed. The aim of this project is to determine the effect of the rosemary plant used in ruminant animal nutrition on the feed value and production potential of silage. Dry matter, pH and organic matter determinations were made in the silage groups at the end of the 60th day of ensiling. At the end of the 60th day, all chemical analyzes were performed on the silage samples. Dry matter, crude ash, crude oil, crude fiber, ADF and NDF levels were determined.