Bağırsak kolon kanserinde staphylococcus aureus kaynaklı biyofilm enfeksiyon modelinde pseuduomonas aeruginosa'dan izole edilen piyosiyanin'in terapötik aktivitesinin incelenmesi
Investigation of therapeutic activity of pyocyanin isolated from pseudomonas aeruginosa in staphylococcus aureus-induced biofilm infection model in intestinal colon cancer
  1. Tez No: 847568
  2. Yazar: AYDIN MAHMOUDNEZHAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu çalışma, bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla ortaya çıkan Staphylococcus aureus biyofilmlerinin kolon kanserinde kötü prognoza katkısını azaltmak amacıyla, Pseudomonas aeruginosa'dan elde edilen Piyosiyanin'in antibakteriyel, antibiyofilm ve terapötik etkilerini değerlendirmeyi hedeflemektedir. Materyal ve Metot: Bu çalışmada, S.aureus ATCC 25923 referans suşu kullanıldı. Kolon kanseri hücreleri olarak Caco-2 hücre hatları ve kontrol grubu olarak ise sağlıklı kolon hücre hattı kullanıldı. P.aeruginosa'dan izole edilen Piyosiyanin etken maddesi medchemexpress 'ten temin edildi. . Hücre kültürleri oluşturulduktan sonra, hücreler S.aureus ATCC 25923 suşu ile enfekte edildi ve Piyosiyanin'in terapötik etkinliği ile virülans genlerinin ekspresyon seviyeleri RT-PCR yöntemi ile değerlendirildi. Bulgular: Bu çalışmada, S.aureus ATCC 25923 suşu kullanılarak Piyosiyanin'in antibakteriyel, antibiyofilm ve gen ekspresyon düzeylerine etkileri değerlendirilmiştir. Piyosiyanin, doz bağımlı olarak antimikrobiyal aktivite göstermiş; 64 µg/ml'de maksimum inhibisyon zonu (24 mm) gözlenmiş ve Minimum İnhibitör Konsantrasyonu (MIC)/ Minimum bakterisidal Konsantrasyonu (MBC) değerleri sırasıyla 32 ve 64 µg/ml olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate the antibacterial, antibiofilm, and therapeutic effects of Pyocyanin derived from Pseudomonas aeruginosa to reduce the contribution of Staphylococcus aureus biofilms, which occur due to a weakened immune system, to poor prognosis in colon cancer. Materials and Methods: In this study, the S. aureus ATCC 25923 reference strain was used. Caco-2 cell lines were used as colon cancer cells, and a healthy colon cell line served as a control group. Pyocyanin, the active ingredient isolated from P. aeruginosa, was obtained from medchemexpress. After cell cultures were established, the cells were infected with S. aureus ATCC 25923, and the therapeutic efficacy of Pyocyanin and the expression levels of virulence genes were evaluated by RT-PCR. Results: In this study, the effects of pyocyanin on antibacterial, antibiofilm, and gene expression levels were evaluated using S. aureus ATCC 25923. Pyocyanin showed dose-dependent antimicrobial activity; the maximum inhibition zone (24 mm) was observed at 64 µg/ml, and the Minimum Inhibitory Concentration (MIC)/Minimum bactericidal Concentration (MBC) values were determined as 32 and 64 µg/ml, respectively.