Tarantula cubensis alkolik ekstraktının deneysel kolon kanserinde tümör yolakları üzerine etkilerinin moleküler yöntemlerle incelenmesi
Investigation of the effects of tarantula cubensis alcoholic extract on tumor pathways in experimental colon cancer by molecular methods
- Tez No: 680011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Patoloji, Veteriner Hekimliği, Molecular Medicine, Pathology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Patolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kolorektal kanser (KRK), kalın bağırsağın bölümleri olan kolon ve rektumun kanseri olarak tanımlanır. KRK küresel ölçekte en fazla morbidite ve mortaliye sebep olan kanserlerden biri olarak bilinmektedir. Günümüzde sistemik olarak herhangi bir yan etkisi ve toksititeye sebebiyet vermeyen, tümör büyümesi ve gelişimini inhibe edebilen kemopreventif bir takım ajanların geliştirilmesi önemli bir araştırma konusu haline gelmektedir. Tarantula cubensisin alkolik ekstraktı (TCAE) veteriner sahada homeopatik ürün olarak son zamanlarda kangren, septisemi, toksemi gibi durumlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Sığır kutanöz papillomatozis, köpek oral papillomatozis, köpek meme tümörleri gibi tümörlerin tedavisinde başarılı bir şekilde kullanıldığı bildirilmiştir. Ayrıca serbest oksijen radikallerini azalttığı ve invitro olarak kaspaz-3 yolağını indükleyerek apoptozu aktive edebileceği bildirilmiştir. Bu çalışmanın amacı ratlarda azoksimetan ile indüklenen KRK'de TCAE'nın tümör gelişim yolakları üzerine etkilerini moleküler düzeyde belirlemektir. Bu çalışmada materyal olarak daha önce yapılan bir çalışmanın (Er ve ark 2019) bağırsak parafin blokları kullanıldı. Çalışmada sağlıklı kontrok (SK), Kanser Kontrol (KK), Kanser + Tarantula cubensisin alkolik ekstrat (K-TCAE) gruplarında, her gruptan 6 adet olmak üzere 18 adet parafine gömülü bağırsak dokusu kullanıldı. Elde edilen parafin bloklarından 5 mikron kalınlığında kesitler alınarak Hematoksilen-Eozin ile boyandı. Histopatolojik incelemede Aberrant Crypt Fosi oluşturan kript sayısı ve kriptlerdeki displazi dereceleri skorlandı. Her parafin bloktan alınan örneklere β-catenin, KRAS, APC ve P53 ekspresyonlarını belirlemek için Real Time PCR analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is defined as cancer of the colon and rectum, which are parts of the large intestine. KRK is known to be one of the cancers that cause the highest morbidity and mortality on a global scale. Today, any systemic side effects and toxicity which does not cause the development of some chemopreventive agents capable of inhibiting tumor growth and development is becoming an important research subject. Tarantula cubensis alcoholic extract (TCAE) has been frequently used as a homeopathic product in the veterinary field in cases such as gangrene, septicemia, and toxemia. It has been reported to be used successfully in the treatment of tumors such as bovine cutaneous papillomatosis, canine oral papillomatosis, canine mammary tumors. It has also been reported that it reduces free oxygen radicals and can activate apoptosis by inducing the caspase-3 pathway in vitro. The aim of this study was to determine the effects of Theranecron on tumor development pathways at the molecular level in Azoxymethane-induced KRK in rats. In this study, intestinal paraffin blocks of a previous study (Er et al. 2019) were used as material. In the study, 18 paraffin-embedded intestinal tissues, 6 from each group, were used in healthy control (SK), Cancer Control (KK), Cancer+TCAE (K-TCAE) groups. Sections of 5 micron thickness were taken from the obtained paraffin blocks and stained with Hematoxylin-Eosin. In the histopathological examination, the number of crypts forming ACF and the degree of dysplasia in the crypts were scored. Real Time PCR analysis was performed to determine β-catenin, KRAS, APC and P53 expressions on samples from each paraffin block.