Extensions of the classical double copy
Klasik çift kopyanın genişletilmesi
  1. Tez No: 847567
  2. Yazar: MEHMET KEMAL GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTUĞ ÖZPİNECİ, DR. GÖKHAN ALKAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Klasik çift kopya, genel göreliliğin belirli tam çözümleri ile Maxwell teorisi arasında Kerr-Schild çift kopya (KSÇK) ve Weyl çift kopya (WÇK) şeklinde iki farklı formülasyonu olan bir ilişkilendirmedir. Bu tez her iki versiyonun da çeşitli yönlerde genişletilmesini içermektedir. Bu kapsamda üç uzay-zaman boyutunda maddesel alanların, Maxwell teorisinin vakum çözümüne, yani Coulomb çözümüne uyacak şekilde yerçekimiyle etkileştirilmesi gerektiği gösterilmiştir. Sonsuzdaki davranışı iyileştirilmiş yeni bir madde konfigürasyonu sunmanın yanı sıra, her iki taraftaki çözümlerin düzenliliğinin (regularization) incelenmesini sağlayan bazı genellemeler de ele alınmıştır. Ayrıca, D boyutlu genel bir artalan metriği için KSÇK'nin geneleştirilmiş bir formülasyonu sunulmuştur. WÇK için de sonuçlarını KSÇK'deki genel sonuçlarla uyumlu hale getiren bir regülarizasyon şeması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The classical double copy is a map between certain exact solutions of general relativity and Maxwell's theory with two different formulations: the Kerr-Schild double copy (KSDC) and the Weyl double copy (WDC). This thesis extends both versions in various directions. In three spacetime dimensions, matter fields should be coupled to gravity to match the vacuum solution of Maxwell's theory, i.e., the Coulomb solution. In addition to presenting a novel matter coupling with improved behaviour at infinity, some generalizations that admit the study of the regularity of the solutions on both sides are also considered. Also, a formulation of the KSDC with a general background metric in generic D-dimensions is given. For the WDC, a regularization scheme that makes it compatible with the much more general results in the KSDC is proposed.