Gıda ve klinik örneklerden izole edilen koagülaz pozitif ve koagülaz negatif stafilokokların bazı virulens özellikleri ve antibiyotik dirençliliklerinin karşılaştırılması
Food and clinical isolates of coagulase positive and coagulase negative staphylococcus to compare some of virulence properties and antibiotic resistances
- Tez No: 334805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada, Ankara'nın çeşitli market, mandıra ve pastanelerinden alınan toplam 80 dana kıyma, tavuk but, beyaz peynir, dondurma örneği ve sokak satıcılarından alınan 20 çiğ süt örneği olmak üzere toplam 100 gıda örneği ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi kliniklerinde yatan hastaların kan, yara, burun, konjuktival sürüntü, pü, abse, katater, idrar ve periton sıvısı örneklerinden izole edilen toplam 50 klinik örnek incelemeye alınmıştır. Çalışılan 100 gıda örneği ve 50 klinik izolattan izole edilen 282 Stafilokok izolatının tanımlamaları yapılarak, slime faktör, DNaz aktivitesi ve Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemine göre çeşitli antibiyotik dirençlilikleri araştırılmıştır.Gıda örneklerinden tanımlanan Stafilokok izolatlarının; %19,8'i koagülaz pozitif stafilokok, %80,2'si koagülaz negatif stafilokok, olarak tespit edilmiştir. Koagülaz pozitif stafilokok izolatlarının; %52,2'si S.aureus, %39,1'i S.intermedius ve %8,7'si S.hyicus, koagülaz negatif stafilokok izolatlarının; %29'u S.cohnii, %22,6'sı S.hominis, %10,2'si S.xylosus, %9,7'si S.simulans, %7,5'i S.capitis, %7'si S.epidermidis, %5,4'ü S.haemolyticus, %4,8'i S.auricularis, %2,7'si S.warneri ve %1'i S.saprophyticus olarak tespit edilmiştir. Klinik örneklerden tanımlanan Stafilokok izolatlarının; %34'ü koagülaz pozitif stafilokok, %66'sı koagülaz negatif stafilokok olarak tespit edilmiştir. Koagülaz pozitif stafilokok izolatlarının; %94,1'i S.aureus, %59'u S.intermedius, koagülaz negatif stafilokok izolatlarının; %30,3'ü S.epidermidis, %18,2'si S.hominis, %15,1'i S.haemolyticus, %12,1'i S.saprophyticus, %9,1'i S.cohnii, %6,1'i S.capitis, %6,1'i S.warneri, ve %3'ü S.xylosus olarak tespit edilmiştir.Gıda örneklerinden izole edilen 232 stafilokok izolatının 99'unun (%42,7) slime pozitif, klinik örneklerden izole edilen 50 stafilokok izolatının 28'inin (%56) slime pozitif olduğu tespit edilmiştir. DNaz sonuçları ise gıda örneklerinden izole edilen 232 stafilokok izolatının 76'sında (%32,7) DNaz pozitif, klinik örneklerden izole edilen 50 stafilokok izolatının 24'ünde (%48) DNaz pozitif olarak tespit edilmiştir.Gıda örneklerinden izole edilen 232 stafilokok izolatının 85'i (%36,6) ampisilin'e, 55'i (%23,7) tetrasiklin'e, 46'sı (%19,8) eritromisin`e, 31'i (%13,4) metisilin'e, 19'u (%8,2) gentamisin'e, 18'i (%7,7) kloramfenikol'e, 16'sı (%6,9) amikasin'e, 10'nu (%4,3) klindamisin'e dirençli bulunmuştur. Vankomisin'e herhangi bir direnç saptanmamıştır. Klinik örneklerden izole edilen 50 stafilokok izolatının 49'u (%98) ampisilin'e, 27'si (%54) eritromisin'e, 17'si (%34) tetrasiklin'e, 14'ü (%28) metisilin'e, 12'si (%24) gentamisin'e, 8'i (%16) klindamisin'e, 2'si (%4) amikasin'e dirençli bulunmuştur. Kloramfenikol ve vankomisin'e herhangi bir direnç saptanmamıştır.Sonuç olarak, çalışmamızda kullanılan çeşitli gıda örneklerinden ve farklı klinik örneklerden birden fazla stafilokok türünün tespit edilmesi, bu izolatlarda slime faktör varlığı, DNaz üretimi ve birden fazla antibiyotiğe karşı direnç tespiti halk sağlığı açısından önemli bir risk taşımaktadır.Sonuçlarımız antibiyotiklere yüksek oranda direnç göstermese de slime oluşumu ve DNaz üretimi olan izolatlarda, olamayan izolatlara oranla azda olsa daha yüksek dirence rastlanmıştır.Anahtar Kelimeler : Stafilokok, øzolasyon, ødentifikasyon, Slime, DNaz, Antibiyogram
Özet (Çeviri)
In this study, 80 meat samples (minced meat and chicken drumstick), white cheese and icecream samples from various supermarkets and bakeries in Ankara, 20 raw milk samples from street vendors at different localities are collected and Gazi University Medical Faculty Hospital Patients' blood, wound, nasal, conjunctival swabs, pus, abscesses, catheters, urine and peritoneal fluid samples were isolated and totally 50 clinical example were analyzed. The 282 Staphylococcus isolates are identified from 100 food samples and 50 clinical samples, and the slime production, DNase activity and the antibiotic resistances are examined by Kirby-bauer diffusion method.The 19.8% of identified Staphylococcus strains from food samples that are determined as coagulase positive, 80.2% of are determined as coagulase negative. The distribution of coagulase positive Staphylococcus strains in species from food samples are assigned as 52,2% S.aureus, 39.1%S.intermedius and 8.7% S.hyicus. On the other hand, the distribution of coagulase negative Staphylococcus strains in species from food samples are assigned as 29% for S.cohnii, 22.6 % for S.hominis, 10.2% for S.xylosus, 9.7% for S.simulans, 7.5% for S.capitis, 7% for S.epidermidis, 5,4% for S.haemolyticus, 4.8% for S.auricularis, 2.7% for S.warneri and 1% for S.saprophyticus.The 34% of identified Staphylococcus strains from clinical samples are determined as coagulase positive, 66% of are determined as coagulase negative. The distribution of coagulase positive Staphylococcus strains in species from clinical samples are obtained as 94,1% S.aureus, 5,9% S.intermedius. On the other hand, the distribution of coagulase negative Staphylococcus strains in species from clinical samples are assigned as 30,3% for S. S.epidermidis, 18,2 % for S.hominis, 15,1% for S.haemolyticus, 12.1% for S.saprophyticus, 9.1% for S.cohnii, 6.1% for S.capitis, 6.1% for S.warnerii and 3% for S.xylosus.The 42.7% of 232 Staphylococcus isolates that are identified from food samples is identified as coagulase positive. The 50 Staphylococcus isolates are identified from clinical samples. The 56% of identified Staphylococcus strains from clinical samples are determined as coagulase positive. The 76% of 232 isolates of Staphylococcus strains from food samples are determined as DNase positive. The 24% of 50 isolates of Staphylococcus strains from clinical samples are determined as DNAse positive.In this study, the 36.6% of identified Staphylococcus strains from food samples are resistant to ampicillin, 23.7% of isolates are resistant to tetracycline, 19.8% of isolates are resistant to erythromycin, 13.4% isolates are resistant to meticillin, 8.2% of isolates are resistant to gentamycin, 7.7% of isolates are resistant to chloramphenicol, 6.9% of isolates are resistant to amikacin and 4.3% of isolates are resistant to clindamycin. Among studied stain there is no strain results; any is determined as resistant to vancomycin. The 98% of identified Staphylococcus strains from clinical samples are resistant to ampicillin, 54% of isolates are resistant to erythromycin, 34% of isolates are resistant to tetracycline, 28% isolates are resistant to meticillin, 24% of isolates are resistant to gentamycin, 16% of isolates are resistant to clindamycin, 4% of isolates are resistant to amikacin .Among studied stain there is no strain results; any is determined as resistant to chloramphenicol and vancomycin.As a conclusion the detection of more than one strain of Staphylococcus in examined food samples and clinical samples for more than one antibiotic, slime production and DNase activity indicates that it poses an important risk for public health. Although the results of study do not give resistance to antibiotic, slime production and DNase activity in high levels.Keywords : Staphylococcus, Isolation, Identification, Slime production, DNase activity, Antibiogram