Müzik ve life kinetik ile desteklenen tenis antrenmanlarının 10-14 yaş grubu çocukların çoklu zekâ ve motivasyon durumu üzerine etkisi
The effect of tennis training supported by music and life kinetics on multiple intelligences and motivation status of 10-14 year-old children
- Tez No: 847576
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF KARAGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: bu çalışmanın amacı, müzik ve life kinetik ile desteklenen tenis antrenmanlarının 10- 14 yaş grubu çocukların çoklu zekâ ve motivasyon durumu üzerine etkisinin incelenmesidir. Yöntem: araştırmanın amacı doğrultusunda, Sakarya Tenis Akademisi (Karaman) ve Sakarya Mavi Tenis Akademisinden (Serdivan) yazılı izinler alındıktan sonra araştırmaya gönüllü katılmak isteyen ve ailelerinin de onay verdiği hobi amaçlı tenis oynayan 10-14 yaş grubu çocuklara araştırmanın amacı ve 10 hafta süresince, haftada 2 gün ve 15 dakika sürecek müzik ve life kinetik çalışma programı açıklanmıştır. Araştırmaya gönüllü katılmak isteyen çocuklara ön test olarak sosyo-demografik özellikleri belirleyen 8 soruluk bilgi anketi ve Saban (2001) tarafından geliştirilen 80 maddelik çoklu zekâ ölçeği; Willis (1982) tarafından geliştirilmiş Tiryaki ve Gödelek (1997) tarafından uyarlama çalışması yapılmış 40 maddelik sporda başarı motivasyon ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın müdahale grubunu Sakarya Tenis Akademisindek hobi amaçlı tenis eğitimi alan çocuklar oluştururken, araştırmanın kontrol grubunu da Sakarya Mavi Tenis Akademisinde hobi amaçlı tenis eğitimi alan çocuklar oluşturmaktadır. Araştırmaya 10-14 yaş aralığında hobi amaçlı tenis oynayan 35 müdahale ve 40 kontrol grubu olmak üzere toplam 75 çocuk araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmada müdahale grubuna haftada 2 gün ve 15 dakika süren, müzik ve life kinetik uygulaması yapılmıştır. Kontrol grubundaki çocuklar ise 10 hafta boyunca sadece rutin tenis antrenmanlarına devam etmişlerdir. 10. hafta sonrasında her iki gruba da son test uygulaması yapılmış ve araştırma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the effects of tennis training supported with music and life kinetics on multiple intelligence and motivation status of 10-14 age group children. Method: In line with the purpose of the research, children aged 10-14 playing tennis for hobby purposes, who wanted to participate in the research voluntarily after obtaining written permissions from Sakarya Tennis Academy (Karaman) and Sakarya Mavi Tennis Academy (Serdivan), and their families gave consent, The music and life kinetic training program, which will last for the day and 15 minutes, has been announced. As a pre-test for the children who want to participate in the research voluntarily, an 8-question information questionnaire determining socio-demographic characteristics and an 80-item multiple intelligence scale developed by Saban (2001); Developed by Willis (1982) and adapted by Tiryaki and Gödelek (1997), a 40-item success motivation scale in sports was applied. While the intervention group of the research consists of children who receive tennis training for hobby purposes in Sakarya Tennis Academy, the control group of the research consists of children who receive tennis training for hobby purposes at Sakarya Blue Tennis Academy. A total of 75 children, 35 of whom were in the intervention group and 40 of whom were in the control group, were included in the study, between the ages of 10-14, playing tennis for hobby purposes. In the study, music and life kinetics were applied to the intervention group for 10 weeks, 2 days a week and 15 minutes. The children in the control group only continued their routine tennis training for 10 weeks. After the 10th week, a post-test was applied to both groups and the study was terminated.