Müzik eğitimi alan üniversite öğrencilerinde core kuvveti ile üst ekstremite fonksiyonları ve yaşam kalitesi arasındaki ilişki
The association of core strength with upper extremity functions and quality of life among university students receiving music education
- Tez No: 786094
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL BÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı müzik eğitimi alan üniversite öğrencilerinde core kuvveti ile üst ekstremite fonksiyonları ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya Pamukkale Üniversite Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Bölümü ve Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Programı'nda eğitim alan öğrenciler (yaş ortalaması22,33±3,49yıl)katıldı. Katılımcıların demografik bilgileri kaydedildi. Core kuvveti gövde fleksör, ekstansör ve lateral fleksör kaslarının endurans ölçümleri, yüzüstü enduransı ve stabilite testi (plank testi) ile değerlendirildi. Üst ekstremite dinamik dengesi Y denge testi, üst ekstremitre performansıNelson el reaksiyon testi, disklere dokunma testi ve kapalı kinetik zincir testi ile değerlendirildi. Postür, Newyork Postür Analizi ile değerlendirildi. Yaşam kalitesini değerlendimek için Whoqol-Bref Türkçe versiyonu kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the association of core strength with upper extremity function and quality of life among university students receiving music education. The study enrolled students (mean age is 22.33±3.49 years) receiving education at Pamukkale University's Faculty of Music and Performing Arts, Department of Music and Faculty of Education, Department of Fine Arts Education, The Music Teaching Program. Participants' demographic characteristics were recorded. Core strength was assessed via endurance measurements of trunk flexor, extensor and lateral flexor muscles, prone endurance and stability test (plank test). Upper extremity dynamic balance was assessed using the Y balance test, and upper extremity performance was assessed using the Nelson hand reaction test, disc touch test and closed kinetic chain test. Posture was assessed via New York Posture Analysis. The Turkish version of Whoqol-Bref was used to assess the quality of life.