Yapraktan salisilik asit uygulamasının farklı su düzeylerinde yetiştirilen biber bitkisinin büyüme ve besin elementi alımına etkisi
Effect of foliar salicylic acid application on growth and nutrient uptake of pepper plants grown at different water levels
  1. Tez No: 847595
  2. Yazar: GAMZE TAZE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YALÇIN GÜLÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, sera koşullarında biber bitkisine yapraktan uygulanan salisilik asit (SA) uygulamaslarının kuraklık (YSS %100, YSS %70, YSS %50), stresine tolerans düzeyi, büyüme ve besin elementi alımı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Fide dikiminden 17 gün sonra bitkiye kuraklık stresi uygulanmaları başlanış, yapraktan SA (0, 0,25 0,50 1,0 mM) uygulamaları ise denemenin 14. ve 26. günlerindeyapılmıştır. Kuraklık uygulamaları yeşil aksam ve kök kuru madde üretimini önemli düzeyde azaltmıştır. Kuraklık uygulaması YSS %50 koşulunda mikro element içeriklerini önemli düzeyde arttırmıştır. Salisilik asit uygulaması kontrol koşullarında yeşil aksam kuru madde üretimi, bitki boyu ve klorofil konsantrasyonu içeriğini arttırmıştır. Elde edilen sonuçlara göre biber bitkisinin kuraklık stresi altında (özellikle YSS %50) yapraktan salisilik asit uygulamalarının bitkinin makro ve mikro besin elementleri alımında önemli rol oynayabileceği belirlenmiştir. Aynı zamanda YSS %70 ve YSS %100 su seviyelerinde yetiştirilen biber bitkisinin yeşil aksam besin elementleri konsantrasyonları benzer çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of foliar salicylic acid (SA) applications on pepper plants under greenhouse conditions on drought (YSS 100%, YSS 70%, YSS 50%), tolerance level to stress, growth and nutrient uptake were investigated. Drought stress applications started to the plant 17 days after planting the seedlings, and foliar SA (0, 0.25 0.50 1.0 mM) applications were made on the 14th and 26th days of the experiment. Drought practices significantly reduced green part and root dry matter production. Drought application significantly increased the microelement contents under the YSS 50% condition. Salicylic acid application increased green part dry matter production, plant height and chlorophyll concentration content under control conditions. According to the results obtained, it was determined that foliar salicylic acid applications of pepper plants under drought stress (especially YSS 50%) could play an important role in the plant's uptake of macro and micro nutrients. At the same time, green part nutrient concentrations of pepper plants grown at 70% YSS and 100% YSS water levels were similar.