Meteorological drought analysis in Kızılırmak basin
Kızılırmak havzasındaki meteorolojik kuraklıkların analizi
- Tez No: 847611
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İSHAK YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kuraklık, su kaynakları, sürdürülebilirlik ve ekonomi üzerinde etkisi olan önemli bir olgu olup, en önemli hidrolojik endişelerden biri olmuştur. Kuraklık, literatürde meteorolojik, tarımsal, hidrolojik ve sosyo-ekonomik olmak üzere 4 gruba sınıflandırılmıştır. Meteorolojik kuraklık yağışların normal zamanlarda kaydedilen yağışlardan daha az olduğu yağış eksikliklerini ifade eder. Bu çalışmada, 17 istasyonun aylık ortalama yağış kayıtları ve Standart Yağış İndeksi (SPI) kullanılarak, Şiddetli ve Aşırı Kuraklık (SPI ≤-1.5) ve Şiddetli ve Aşırı Yağışlılık (SPI ≥1.5) durumlarını dikkate alarak Kızılırmak Havzası için 1, 3, 6, 9, 12, 24 aylık zaman ölçekleri için kuraklık analizi yapılmıştır. Tüm zaman ölçeklerinin söz konusu iki kategorisindeki olası eğilimleri tespit etmek için Inovatif Eğilim Analizi'nin (ITA) 2 dikey çizgi eklenerek geliştirilmiş bir formu kullanılmıştır. Ayrıca, SPI serileri için geleneksel Mann-Kendall Testi uygulanmıştır. Sonuçlar, genel olarak tüm zaman ölçeklerinde kuru sıklıkların genellikle yağışlı sıklıklarından yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Hafif kuraklığın (MD), diğer tüm kuraklık sınıflarına göre daha yüksek meydana gelme yüzdesine sahip olduğu analiz edilmiştir. ITA sonuçları, tüm zaman ölçekleri için çoğu sonucun bir trend gösterdiğini (%89), Şiddetli ve Aşırı Yaşlık sınıfındaki artış eğiliminin yüzde 62,74 olduğunu ve Şiddetli ve Aşırı Kuraklık sınıfındaki azalış eğiliminin yüzde 60,78 olduğunu göstermiştir. Mann-Kendall analizi, tüm zaman ölçeklerinde artan ve azalan eğilimlerin yüzde 33 ve yüzde 67 olarak belirtildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Drought, a major phenomenon that has an impact on water resources, viability, sustainability, and the economy, has been one of the most important hydrological concerns. In the literature, it has been classified into 4 groups that are meteorological, agricultural, hydrological and socio-economic. Meteorological drought expresses the precipitation deficits when they are significantly below those recorded normal times. In this study, using Standard Precipitation Index (SPI) and mean monthly precipitation records of 17 stations, a drought monitoring analysis have been done for Kızılırmak Basin, Türkiye, for the time scales of 1, 3, 6, 9, 12, 24-month considering the categories of Severe and Extreme Drought, SED (SPI ≤-1.5) and Severe and Extreme Wet, SEW (SPI ≥1.5). To detect the possible trends in the two categories of all time scales, a developed form of Innovative Trend Analysis (ITA) is performed by adding 2 vertical lines. Also, a traditional Mann-Kendall Test is applied to SPI series. Results have put forth that in all time scales generally dry frequencies are observed as higher than wet frequencies. In addition, mild drought (MD) has higher occurrence percentage than all other drought classes. ITA results have shown that the majority of results for all time scale has shown a trend (89%), the percentage of increasing trend in SEW class is noted as 62.74% and the percentage of decreasing trend in SED class has become 60.78%. Mann-Kendall analysis has shown that the percentages of increasing and decreasing trends in all time scales have been noted as 33% and 67% respectively.