Examination of institutional investor network patterns in context of major crashes in us stock markets
ABD hisse senedi piyasalarındaki büyük çöküşler bağlamında kurumsal yatırımcı ağı örüntülerinin incelenmesi
- Tez No: 847612
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU GÜNEL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hisse senedi piyasasının dinamik ortamında akredite yatırımcılar, portföylerindeki varlıkları her üç ayda bir Form 13F raporu ile Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) kurumuna bildirmektedir. Her ne kadar 13F raporları yatırımcıların borsadaki varlıklarını açıklasa da, piyasanın karmaşık yapısı ve yatırımcıların stratejilerini gizli tutma yönündeki doğal eğilimleri nedeniyle bu raporlardan değerli içgörüler elde etmek zordur. Bu tez, ABD hisse senedi piyasalarındaki büyük çöküşler bağlamında yatırımcı davranışlarına ışık tutmak amacıyla, tarihsel 13F belgelerini, zengin uç ve düğüm özelliklerine sahip hisse senetleri ve yatırımcılardan oluşan dinamik iki taraflı bir ağ halinde işlemek ve zenginleştirmek için yenilikçi bir yaklaşım sunmaktadır. Analiz, oluşturulan ağın kümelenme katsayısı, önemli satış ve satın alma sayıları, geç teslim edilen 13F raporları ve spesifik motif sayılarının piyasa çöküşleri sırasında belirgin değişimler gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. Bu bulgular, kriz sırasında piyasa dinamiklerinin daha derinlemesine anlaşılması ve piyasa izleme sistemlerinde kullanışlı öznitelikler olarak 13F raporlarının ve ağ analizi yöntemlerinin kullanılma potansiyelini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the dynamic landscape of the stock market, accredited investors in the US are required to report quarterly holdings in their portfolios to the Securities and Exchange Commission (SEC) using Form 13F. Although these filings disclose holdings of each investor, it is challenging to extract valuable insights because of the complex structure of the market and the natural tendency of investors to keep their strategies discreet. This thesis presents an innovative approach to process and enrich historical 13F filings into a dynamic bipartite graph of stocks and investors with rich edge and node attributes in order to shed light into investor behaviors in context of major crashes in the US stock markets. The analysis revealed that the clustering coefficient, significant sale and buy counts, late submitted filings and specific motif counts of the generated graph exhibit substantial changes during market crashes. These findings highlight the potential to use 13F filings and network methods for deeper understanding of market dynamics during downturns, and to be used as useful features for market monitoring systems.