Biyoyumak sistemlerinde mikrobiyotanın zamana bağlı değişiminin metagenomik analizi
Metagenomic analysis of time-dependent change of microbiota in biofloc systems
- Tez No: 847644
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Biyoyumak teknolojisi su ürünleri yetiştiriciliğinde yetiştiriciliği yapılan canlının besin ihtiyaçlarını karşılama, patojenite etmenlerine karşı direncini arttırma, canlının ekonomik değerini (boy, ağırlık vb.) arttırma ve atık suların geri kazanılması gibi değerli katkıları ile son yıllarda kullanımı giderek artan bir teknoloji olarak yetiştiricilikte yerini almaktadır. Belirli bir çevrede toplanan mikroorganizma (bakteri, arke, virüs ve mantar) topluluğunun sahip olduğu genetik materyal olarak tanımlanan mikrobiyom terimi biyoyumak teknolojilerinin temelini oluşturmaktadır. Yüksek verimli dizileme tekniklerini içeren çevresel DNA metabarkodlama gibi modern moleküler teknikler kültüre edilemeyen türlerin de dahil edildiği, mikrobiyal çeşitliliğe daha kapsamlı bir bakış açısı fırsatı sağlayarak biyoyumak sistemlerine farklı (karbon ve azot kaynaklarının kullanımı, karbon:azot oranını, sıcaklık ve hava alımı parametrelerinin değişimi, probiyotik ve prebiyotik katkısı vb.) faktörlerin eklenmesi veya değiştirilmesi sonucu elde edilecek mikrobiyal taksonomik profillerin incelenmesini olanaklı kılmaktadır. Bu çalışmada dört periyottan oluşan 21 günlük örnekleme sürecinde konaktan bağımsız kapalı devre bir biyoyumak sisteminin farklı katkılar sonucu içerdiği mikrobiyom profilinin değişimi taksonomik olarak eDNA metabarkodlama ve yeni nesil dizileme metotları kullanılarak takip edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Biofloc technology has taken its place in aquaculture as a technology whose use has been increasing in recent years, with its valuable contributions such as meeting the nutritional needs of the organisms raised in aquaculture, increasing its resistance to pathogenic factors, increasing the economic value of the organism (height, weight, etc.) and recycling wastewater. The term microbiome, defined as the genetic material of a community of microorganisms (bacteria, archaea, viruses and fungi) collected in a certain environment, forms the basis of biofloc technologies. Modern molecular techniques such as environmental DNA metabarcoding, which include high-throughput sequencing techniques, provide the opportunity for a more comprehensive perspective on microbial diversity, including nonculturable species, and provide the opportunity for a more comprehensive perspective on biofloc systems (use of carbon and nitrogen sources, carbon:nitrogen ratio, change of temperature and air intake parameters, etc.). It makes it possible to examine the microbial taxonomic profiles that will be obtained as a result of adding or changing factors (probiotic and prebiotic contribution, etc.). In this study, during a 21-day sampling period consisting of four periods, the change in the microbiome profile of a closed-circuit biofloc system independent of living things as a result of different contributions was followed taxonomically using eDNA metabarcoding and next-generation sequencing methods.