Yeni tanı 65 yaş üstü metastatik kolorektal kanser tanılı hastalarda geriatrik değerlendirme testleri ile kemoterapi toksisitesi, tolerabilitesi ve sağ kalım arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
We aimed to evaluate the relationship between geriatric evaluation testsand chemotherapy toxicity, tolerability and survival in newly diagnosed patients overthe age of 65 with metastatic colorectal cancer
  1. Tez No: 847670
  2. Yazar: MERVE DUYGU YURTBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN UÇAR, DOÇ. DR. OSMAN İNAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Yeni tanı 65 yaş üstü metastatik kolorektal kanser tanılı hastalarda geriatrik değerlendirme testleri ile kemoterapi toksisitesi, tolerabilitesi ve sağ kalım arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç Yöntem: Tıbbi Onkoloji polikliniğine 02.09.2022-28.09.2023 tarihleri arasında başvuran yeni tanı alan 65 yaş üstü metastatik kolorektal kanser tanılı 30 hasta prospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Hastalar kemoterapi öncesi, kemoterapiden 3 ve 6 ay sonra olacak şekilde kapsamlı geriatrik muayene (Katz günlük yaşam aktivite ölçeği (ADL), Lawton & Brody enstrümental günlük yaşam aktivite ölçeği (IADL), mini mental durum testi (MMSE), geriatrik depresyon ölçeği (GDS-15), mini nutrisyon değerlendirmesi (MNA)), ECOG, görüntüleme tetkikleri ile takip edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, primer hastalık tutulum yeri, ostomi durumu, primer hastalığa cerrahi uygulanma durumu, kemoterapi çeşiti, kemoterapi toksisitesi, kemoterapi tolerabilitesi ve sağ kalım açısından bilgileri analiz edildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 72 idi, %56.7'sinin 72 yaş ve altı, %43.3'ünün ise 72 yaş üstüydü. Hastaların %46.7'sinin kadın, %53.3'ünün ise erkekti. %50'si karaciğere ve %50si karaciğer dışı metastazı vardı. %76.7'si Folfox, %23.3'ü Kapesitabin kullanmaktaydı. Hastaları primer tümör yerleşimi; %6.7'sinin sağ kolon, %30'unun sol kolon ve %63.3'ünün ise rektumdu. Hastaların %53.3'ünde ostomi varken, %46.7'sinde ostomi yoktu. Hastaların %50'sinde primer tümöre cerrahi uygulanmışken, %50'sine uytgulanmamıştı. %36.7'sinde tanı anında obstrüksiyon varken, %63.3'ünde yoktu.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to evaluate the relationship between geriatric evaluation tests and chemotherapy toxicity, tolerability and survival in newly diagnosed patients over the age of 65 with metastatic colorectal cancer. Materials and methods: 30 newly diagnosed patients over the age of 65 with metastatic colorectal cancer who applied to Medical Oncology outpatient clinic between 02.09.2022 and 28.09.2023 were prospectively included in study. Patients were subjected tom comprehensive geriatric examination (Katz activity of daily of living scale (ADL), Lawton & Brody instrumental activity of Daily living scale (IADL), mini mental state test (MMSE), geriatric depression scale (GDS-15) and mini nutritional assessment (MNA)) before chemotherapy, 3 and 6 months after chemotherapy ECOG and imaging examinations. Information about the patients in terms of age, gender, location of primary disesase involvement, ostomy status, surgery for the primary disease, chemotherapy preference, chemotherapy toxicity, chemotherapy tolerability and survival were analyzed. Results: The average age of patients was 72 years old, %56.7 were 72 years old and under, and %43.3 were over 72 years old. %46.7 pf the patients were female and %53.3 were male. %50 had liver and %50 extrahepatic metastases. %76.7 were using Folfox and %23.3 were using Capecitabine. Primary tumor location: It was th right colon in %6.7, the left colon in %30 and the rectum in %63.3. While %53.3 of the patients had an ostomy, %46.7 didn't have an ostomy. While surgery was not performed in %50. While %36.7 had obstruction at the time of diagnosis, %63.3 didn't.