Karbon nanotüp, erbiyum oksit ve tungsten nanoparçacık temelli bir voltametrik platform ile klorojenik asitin saptanması
Determination of chlorogenic acid using a voltammetric platform based on carbon nanotubes, erbium oxide and tungsten nanoparticles
- Tez No: 847671
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Camsı karbon elektrotların karbon nanotüp, erybium oksit ve tungsten nanoparçacıkları ile kaplanması ile klorojenik asitin voltametrik yöntem ile saptanması için yeni bir voltametrik platform geliştirilmiştir. Hazırlanan voltametrik platform, klorojenik asitin elektrokimyasal reaksiyonunda hem yüksek bir elektrokatalitik aktivite sergilemiş ve akım cevabında önemli artış sağlanmıştır. Voltametrik platform, pH değeri 7 olan 0.1 M PBS ortamında klorojenik asitin analitik olarak saptanmasında kullanılmıştır. Akım cevabı, 2.0×10-8 ile 1.5×10-6 M aralığında parasetamol derişimi ile doğrusal olarak artış göstermiştir. Saptama sınırı ise 1.41×10-9 M olarak belirlenmiştir. Hazırlanan platform, domates örneklerinde klorojenik asitin saptanmasına mükemmel bir şekilde uygulanmıştır. Önerilen elektrokimyasal platform, yerel olarak yetiştirilen bir domates numunesindeki klorojenik asit miktarının 14.20 ± 0.35 mg/L olduğunu ortaya çıkardı
Özet (Çeviri)
A novel voltammetric platform was developed for the detection of chlorogenic acid by voltammetric method by modifying glassy carbon electrodes with carbon nanotube, erbium oxide and tungsten nanoparticles. The prepared voltammetric platform exhibited a high electrocatalytic activity in the electrochemical reaction of chlorogenic acid and a significant increase in current response was achieved. The voltammetric platform was used for the analytical detection of chlorogenic acid in 0.1 M PBS medium with pH value 7. The current response increased linearly with paracetamol concentration between 2.0×10-8 and 1.5×10-6 M. The detection limit was determined as 1.41×10-9 M The prepared platform was successfully applied in detecting chlorogenic acid in tomato samples. The proposed electrochemical platform revealed that the amount of chlorogenic acid in a locally grown tomato sample was 14.20 ± 0.35 mg/L.