Mültecilerde depresyon, anksiyete, stres, yaşam doyumu ile mutluluğu artırma stratejileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between depression, anxiety, stress, life satisfaction, and strategies to improve happiness in refugees
- Tez No: 847717
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışmanın amacı mültecilerin depresyon, anksiyete, stres, yaşam doyumu ile mutluluğu artırma stratejileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu araştırmada nicel araştırma modellerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Bulgular sonucunda mültecilerde mutluluğu artırma stratejileri depresyon, anksiyete, stres ve yaşam doyumu demografik özelliklere göre farklılaşmaktadır. Cinsiyet ile yaşam doyumu, anksiyete arasında istatiksel açıdan anlamlı fark bulunmuştur. Meslek sahibi olup/olmama ile depresyon, anksiyete, bedeni dinlendirmek, çevreye pozitif tepki vermek arasında istatiksel açıdan anlamlı fark bulunmuştur. Medeni durum ile sosyo-demografik özellikler arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Çocuk sahibi olup/olmama ile depresyon, anksiyete, doğrudan mutluluğa yönelik davranış sergileme, bedeni dinlendirmek, çevreye pozitif tepki vermek arasında istatiksel açıdan anlamlı fark bulunmuştur. Türkiye'de bulunma yılı ile doğrudan mutluluğa yönelik davranış sergileme arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Depresyon, anksiyete ve stresle mutluluğu artırma stratejilerinden mental kontrol ile anlamlı ve pozitif ilişkili bulunmuştur. Yaşam doyumu ve dini inancın gereğini yerine getirmek arasında anlamlı ve pozitif ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between refugees' depression, anxiety, stress, life satisfaction and strategies to increase happiness. In this study, the relational survey method, one of the quantitative research models, was used. According to the test results, variables providing homogeneity of variance in comparisons of two groups were analyzed with the T test method, which is one of the parametric tests, while the variables that did not meet this condition were analyzed with the Mann Whitney U method, which is one of the non-parametric tests. As a result of the findings, strategies to increase happiness in refugees differ according to socio-demographic variables of depression, anxiety, stress and life satisfaction. A statistically significant difference was found between gender, life satisfaction and anxiety. A statistically significant difference was found between having or not having a profession and depression, anxiety, resting the body, and giving a positive reaction to the environment. There was no statistically significant relationship between marital status and socio-demographic variables. A statistically significant difference was found between having or not having a child and depression, anxiety, displaying behaviors towards happiness directly, resting the body, and responding positively to the environment. A statistically significant difference was found between the year of being in Turkey and the behavior towards happiness directly. It was found to be significantly and positively related to mental control, which is one of the strategies to increase happiness with depression, anxiety and stress. A significant and positive correlation was found between life satisfaction and fulfilling the requirements of religious belief.