Medeni yargıda e-duruşma uygulaması
E-hearing in civil judgment
- Tez No: 847729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT BÖRÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Teknoloji, insanlığın ilerlemesini sağlayan, sürekli değişen ve gelişen bir güçtür. Günümüz teknolojisi ile içinde bulunduğumuz dünya hızla değişmekte ve gelişmektedir.“Bilgi çağı”ya da“dijital çağ”olarak adlandırılan 21. yüzyılda teknolojinin toplumsal hayatta temas etmediği nokta hemen hemen yok gibidir. Ulaşımdan, sağlığa, siyasetten spora kadar her türlü insanî gereksinimlerdeki gelişmelerde teknolojinin katkısının bulunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Nitekim hayatın her alanını etkileyen teknolojik gelişmeler yargısal faaliyetleri de pek yakından etkilemekte ve değiştirmektedir. Bu değişimin en büyük göstergelerinden biri yargı faaliyetlerinin süratli, ekonomik ve etkin bir şekilde gerçekleşmesi amacıyla getirilen Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemidir. Diğer bir gelişme ise bu sisteme entegre bir şekilde çalışan ses ve görüntü nakli yolu ile duruşmalara katılımı sağlayan e-Duruşma sistemidir. Ses ve görüntü nakli yolu ile duruşma icrası hukukumuza yeni kazandırılmış bir sistemdir. Ses ve görüntü nakli yolu ile duruşmalara katılım SEGBİS veya e-Duruşma Sistemi ile gerçekleştirilmektedir. Hukuk sistemimize ses ve görüntü nakli yoluyla duruşma kavramı 2004 yılında Ceza Muhakemeleri Kanunu ile girmiştir. Ses ve görüntü nakli yoluyla duruşmaya katılımın medeni hukuk yargılamasında ortaya çıkışı ise 2011 tarihli 6100 sayılı Hukuk Muhakemesi Kanunu ile olmuştur. Teknolojinin gelişmesi ile yargılama faaliyetlerinde teknik araçların kullanılması birçok kolaylığı beraberinde getirmekle birlikte yargılama faaliyetlerinde bazı olumsuz sonuçların da ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir. Zira e-Duruşma Sisteminin gerek yazılımsal gerek donanımsal eksiklikler nedeniyle gereği gibi işletilmediğinde yargılamaya hâkim olan ilkelere aykırı sonuçların ortaya çıkabileceği, duruşma güvenliğinin zedelenebileceği ve yargıya duyulan güvenin azalabileceği görülmektedir. Bu açıdan mevzuatın uygulamada ortaya çıkardığı sorunların ele alınması ve bu sorunlara yabancı devletlerdeki uygulamalar da incelenerek çözüm aranması gerekmektedir. Yargıda teknik araçların kullanımını desteklerken tüm bireylere eşit ve en iyi şekilde adalet hizmetinin sağlanması için gerekli düzenlemeler ve çalışmalar yapılmalıdır. Anahtar Sözcükler E-duruşma, Elektronik, Ses ve Görüntü Nakli, Video konferans, Yargılama
Özet (Çeviri)
Technology is an ever-changing and evolving force that enables humanity to progress. The condition of technology nowadays is causing a quick transformation and advancement of our environment. In the twenty-first century, commonly referred to as the“Information Age”or the“Digital Age,”there is almost no point in social life that technology does not touch. It would not be wrong to say that technology has contributed to the developments of every facet of human needs, including transportation, health, politics and sports. As a matter of fact, the same technological developments that affect every aspect of life also have a direct impact on and change the legal system. One of the main symbols of this change is the National Judiciary Network Information System, which was implemented to guarantee the quick, affordable, and effective completion of judicial tasks. Another development is the e-Court system that enables participation in hearings via integrated audio and visual transmission. The implementation of hearings through audio and video transmission is a relatively new system introduced to our legal system. Participation in hearings via audio and video transmission is carried out via SEGBİS or e-Court System. The concept of hearing through audio and video transmission entered our judicial system with the passage of Code of Criminal Procedure in 2004. In civil law litigation, participation in hearings via audio and visual transmission became possible with the Law of Civil Procedure No. 6100 in 2011. With the development of technology, the use of technical in court proceedings offers several advantages, but also causes some negative consequences. When the e-Court System is not operated properly due to software and hardware deficiencies, outcomes contrary to the prevailing principles in the judiciary may occur, jeopardizing the security of hearing security and eroding public confidence in the court. In this respect, it is crucial to address the problems caused by the legislation in practice and seek solutions to these problems by examining international practices. While supporting the incorporation of technological instruments in the judiciary, regulations and initiatives should be implemented to ensure the provision of justice services in an equitable and effective manner to all individuals. Keywords e-Court, Electronic, Audio and Visual Transmission, Video Conferencing, Judicial Proceedings