Kadınların serviks kanseri taramasına ilişkin tutumları ile kanser bilgi yükü ve kanser kaygısı arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between women's attitudes towards cervical cancer screening and cancer information burden and cancer anxiety.
  1. Tez No: 847735
  2. Yazar: NURŞEN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA USLU ŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tanımlayıcı tipte tasarlanan bu araştırma kadınların serviks kanseri taramasına ilişkin tutumları ile kanser bilgi yükü ve kanser kaygısı arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırma Kasım 2022 – Mayıs 2023 tarihleri arasında Kayseri Şehir Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Poliklinikleri 'ne başvuran 340 kadınla yürütülmüştür. Araştırma verileri“Tanıtıcı Özellikler Veri Toplama Formu”,“Rahim Ağzı Kanseri ve Pap-smear Taraması Sağlık İnanç Modeli Ölçeği”,“Kanser Bilgi Yükü Ölçeği”, ve“Kanser Kaygı Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, spearman korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada kadınların Rahim Ağzı Kanseri ve Pap-smear Taraması Sağlık İnanç Modeli Ölçeği alt boyutları toplam puan ortalamaları incelendiğinde; duyarlılık için 2,47 ±2.39, önemseme için 22,68 ± 6,00, pap smear yarar ve motivasyon için 32,18 ±5,85, sağlık motivasyonu için 9,50 ± 2,65, pap smear engeller alt ölçeği için 35,79 ±10,08'dir. Kadınların kanser bilgi yükü ölçeği toplam puan ortalaması 18,66 ±4,10, kanser kaygı ölçeği puan ortalaması 15,83±5,02'dir. Araştırmada kadınların bazı tanıtıcı özelliklerine göre Rahim Ağzı Kanseri ve Pap-smear Taraması Sağlık İnanç Modeli Ölçeği alt boyutlarından aldıkları toplam puan ortalamaları karşılaştırıldığında; eğitim düzeyi (p=0.001) ve rahim ağzı kanseri ve taraması hakkında eğitim alma durumuna (p=0.040) göre pap smear yarar ve motivasyon alt boyutu; eğitim düzeyi (p=0.001), pap smear yaptırma (p=0.001) ve rahim ağzı kanseri ve taraması hakkında eğitim alma durumuna (p=0.001) göre pap smear engeller alt boyutu puan ortalamaları arasında fark olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to determine the relationship between women's attitudes towards cervical cancer screening and cancer information burden and cancer anxiety. The research was conducted with 340 women who applied to Kayseri City Hospital Gynecology and Children's Hospital Polyclinics between November 2022 and May 2023. Research data were collected using the“Introductory Characteristics Data Collection Form”,“Cervical Cancer and Pap-smear Screening Health Belief Model Scale”,“Cancer Information Burden Scale”, and“Cancer Anxiety Scale”. Descriptive statistics, spearman correlation analysis and linear regression analysis were used to analyze the data. When the total score averages of the women in the Cervical Cancer and Pap-smear Screening Health Belief Model Scale sub-dimensions were examined in the study; 2.47 ± 2.39 for sensitivity, 22.68 ± 6.00 for caring, 32.18 ± 5.85 for pap smear benefit and motivation, 9.50 ± 2.65 for health motivation, 35 for pap smear obstacles subscale. .79 is ±10.08. Women's cancer information burden scale total score average is 18.66 ± 4.10, and the cancer anxiety scale average score is 15.83 ± 5.02. In the study, when women's total score averages from the Cervical Cancer and Pap-smear Screening Health Belief Model Scale sub-dimensions were compared according to some descriptive characteristics; Pap smear benefit and motivation sub-dimension according to education level (p=0.001) and education about cervical cancer and screening (p=0.040); It was determined that there was a difference between the pap smear barriers subscale mean scores according to education level (p = 0.001), having a pap smear (p = 0.001) and receiving education about cervical cancer and screening (p = 0.001).