Bursa ili yöresindeki tavukçuluk işletmelerinde kullanılan yemlik sistemlerinin verime etkisi
The Effects of trough systems on productivity in poultry farming at Bursa region
  1. Tez No: 84774
  2. Yazar: MUSTAFA KARADAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
V ÖZET Bu araştırmanın amacı Bursa İli ve yöresindeki tavukçuluk sektörünün ne durumda olduğunu saptamak ve üniversite üretici işbirliği ile var olan sorunların üzerine gitmektir. Bursa İli ve yöresinde tavukçuluk, yaygın olarak sürdürülmektedir. Araştırma da Çalı köyünde bulunan işletmeler ele alınmıştır. Bu işletmeler şu an kooperatifleşerek üretimlerine yön vermektedirler. Bölgedeki işletmelere bizzat gidilerek anket uygulanmıştır. Anket toplam 72 sorudan oluşmuştur. Ankette üreticilerden, işletmelerin genel durumu, yapısı, yem ve yemleme sistemleri, yumurta tavuklarının ve broylerin beslenme ve yemlenmesi konularında bilgi alınması hedeflenmiştir. Anket yaptığımız 6 işletmede toplam tavuk sayısı 3 I 1.000 adettir. Bunların 97.000 adedi broyler, 214.000 adedi ise yumurta tavuğudur. Anket yaptığımız işletmelerde genelde pencereli kümes tipi kullanılmaktadır. Kafes sistemi ise genelde apartman tipidir. İşletmelerin %50'si doğal ve mekanik havalandırmayı birlikte kullanmaktadır. Geriye kalan %50'si ise sadece doğal havalandırma sistemini kullanmaktadır. » İşletmelerin %16.7'si yemi kendi olanakları ile yapmaktadır. °o83.3'ü ise yemi fabrikadan almaktadır. Yazın özel yemleme uygulayan işletmelerin oranı %66.7, uygulamayanların oranı ise %33.3"tür. İşletmelerin %25'i zincirli otomatik yemlik. '\>25'i zincirli otomatik ve aynı zamanda tava tipi, %50'si ise arabalı otomatik yemlik kullanmaktadır. Söz konusu olan bölgede 600.000 adet yumurta tavuğu. 800.000 adet ise broyler yetiştiriciliği yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY ' The aim of this study was to examine the state of poultry sector in Bursa provience and attempt to solve the existed problems of this sector by university-farmer collabration. In Bursa provience and the region, poultry farming is widely carried out. In the research poultry farms in Çalı vilage were investigated. These farms, at the moment, control them production under their own cooperative. A questionnaire was carried out on these farms by a personal interviewing. The questionnaire had 72 questions included. Overall state information on feeding, structure, feeding system of farms layer and bro iller. Six farms questionnaired had total 311.000 hens, 97.000 of them were broiller, the rest of them 214.000 was layer. The farms questionnaired usally have hen-houses with windows and apartment type cages. 50% of farms used both natural and mechanical air-conditionary systems where as 50% of them used only natural air-conditionary system. 16.7% of farms produced their own ration by using their own facilities. 83.3% of them obtained ready-ration from factories. In the summer periods, 66.7% of farms applied a special feeding, but. 33.3% did not. 25%) of farms had automatic trough with chains, 25% had both automatic trough with chains and pan type and 50% had automatic trough with carrier. In the region, there are to totally 600.000 layer and 800.000 broillers.