Türkiye'de büyük hacim ısıtmalarında enerji kullanımı ve konveksiyonel ısıtma sistemleri ile mukayeseli olarak radyant ısıtmanın uygulama esaslarının araştırılması
Radiant heating and convektion heatjngs stability regarding where so big area heating whith energy used in Turkey
- Tez No: 84775
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Enerji üretimi, toplumların varoluşundaki en önemli faktörlerden birisidir. Global ölçekte fiyatlarının artmasıyla birlikte enerji kazanımına yönelik ısıtma yöntemleri geliştirilmeye başlanmıştır. Bir ısıtma sürecinin verimliliği, ticari ve sanayi kuruluşlarının temel hedeflerinden üretime ve buna bağlı karlılığı arttırmak yönünden daima sorulan ve araştırılan bir konudur. Çünkü kuruluşların ısıtma enerjisi harcamaları, yıllık işletme giderleri içinde önemli bir payı oluşturmaktadır. Uygun ısıtma yönteminin seçilmesiyle, ısıtma amaçlı harcamaların azaltılması ve aynı sermaye ile, hem daha çok, hem de ekonomik üretim yapılması sağlanabilir. İnfrared ısıtıcılar 50 yıldan beri yüksek verimli ve enerji ekonomisi sağlayan birimler olarak bilinmesine ve düşük enerji maliyetine rağmen çok sınırlı biçimde kullanılmıştır. Yapılan araştırmalara göre infrared ısıtıcılar, düşük enerji gereksinimine sahip ısıtma sistemleri temelinde, doğru dizayn edildiklerinde tüm çalışma alanları içerisinde kusursuz mikro klimatik koşullar yaratmaktadırlar. Diğer ısıtma sistemleri ile karşılaştırıldıklarında enerji veriminin yüksekliği ya nı sıra; bütün fosil yakıtları içinde çevresel açıdan en uygun yakıt olan doğalgaz nedeni ile de çevrenin iyileştirilmesine yardımcı olmaktadır. Radyant ısıtma sistemlerinin LPG (Sıvılaştırılmış petrol gazı) yakar hale dönüştürülmelerinin kolaylığı nedeni ile doğalgazın ulaşamadığı yörelere de uygulanması mümkündür
Özet (Çeviri)
SUMMARY Energy production is one of the most important factors in communities existence. In global scale, with the rise of the prices, heating methods that tend energy consumption, are being developed. The productivity of a heating process, has always been one of the most researched issues of commercial and industry companies whose primary goal is increasing the productivity and the stability regarding this productivity. This is so, because, heating energy costs have an important ratio in companies yearly operation expenditure. With the selection of the proper heating method, minimisation of heating costs and, with the same capital, more and economic production can be established. Altough for the past 50 years it is known that Infrared heaters are very energy saving units, they have been used in very limited ways. According to the researchs made infrared heaters, when correctly designed, in all working grounds create perfect micro climatic conditions. When compared with other heating systems, infrared heaters, besides their high energy productivity help protection of the enviroment because they can use the most suitable fuel that is natural gas. Radiant heating systems can be erected to the places where natural gas can not be found because they can use LPG.