Revisiting the pastoral America and simple ways of the good old days: Richard Brautigan's cultural escapism and experimentation with identity
Pastoral Amerika'yı ve eski güzel günlerin basit yollarını yeniden gözden geçirme: Richard Brautigan'ın kültürel kaçışı ve kimlik ile deneyi
  1. Tez No: 847740
  2. Yazar: SİMGE SULTAN ÖZYÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM BAŞARIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Pastoral, çobanlar, sığırlar ve doğanın sakin yemyeşil damarlarıyla dolu antik topraklarla ilişkilendirilmiştir. Yıllar geçtikçe, bu pastoral portrede çoban figürü, ruhu yaralayan kentsel kakofoniden kaçış arayan sıradan bir insana dönüşmüştür. Bu yaralı ruh için her derde deva, epikürvari bir Theocrituscu pastoralini, büyüleyici bir Virgil Arcadia'sını veya Amerika'nın bereketinde yenilenmeyi arzulayan yorgun kalpler için bir tedavi olarak Amerikan pastoral rüyasını sunabilen doğadır. Bu ışıkta pastoral kaçış, doğanın sıcaklığına açılan bir penceresi olmayan gri inşa edilmiş kent duvarlarından uzakta, doğmakta olan bir yaşam biçiminin hayalidir. Henry David Thoreau ve Earnest Hemingway, bu gri duvarlardan kaçarak yaralı ruhlarını doğanın kalbinin sıcak renklerinde iyileştirir. Ancak insan bu gri şehir duvarlarında sıkışıp kalabilir ve hiçbir senaryoda kaçamayabilir. Bu tez, Richard Brautigan'ın A Confederate General from Big Sur, Trout Fishing in America ve In Watermelon Sugar'da pastoralliğe yönelik kasvetli yolculuğunu mercek altına alıyor. Sınırdakiler olarak pastoralliğe ulaşmaya, Julia Kristevacı“iğrençliği”arındırmayı dener ve bir Arcadia kurmaya çalışır, ancak kentin ve kırsalın ikiliği felç olur ve kent, Sigmund Freudcu“tekinsiz”olarak yeniden ortaya çıkar. Postmodern dünya, Brautigan'ın pastoral alanda nefes almasına izin vermez; bunun yerine, şehrin bu isli ortamında boğulmasına sebep olur.
Özet (Çeviri)
Pastoral has been related to the ancient lands flooded with shepherds, bovines, and placid verdant veins of nature. Over the years, in this pastoral portrait, the shepherd figure has changed into an ordinary person seeking an escape from the urban cacophony that wounds the soul. The panacea for this wounded soul is nature, which can present an epicurean Theocritean pastoral, a glamorized Arcadia of Virgil, or the American pastoral dream that forges as a treatment for weary hearts that desires to be regenerated in the cornucopia of America. In this light, pastoral escapism is a reverie for a nascent form of life away from the gray constructed walls of urban that do not have a window opening to the warmth of nature. Henry David Thoreau and Earnest Hemingway escape from these gray walls and heal their wounded souls in the warm colors of the heart of nature. However, one might be stuck in these gray urban walls and might not escape in any scenario. This thesis scrutinizes Richard Brautigan's bleak journey for pastoral in A Confederate General from Big Sur, Trout Fishing in America, and In Watermelon Sugar. He endeavors to reach pastoral as the frontiersmen, tries to purify the Julia Kristevan“abject,”and attempts to establish an Arcadia, but the dualism of urban and rural paralyzed, and urban re-emerges as Sigmund Freudian“uncanny.”The postmodern world does not let Brautigan breathe in the pastoral realm; instead, it makes him suffocate in the sooty ambit of urban.