Radyo programcılığında mizah üretim pratikleri: Ayça ve Toni ile Ev Hali ve Matrax
Humour production practices in radio programming: Ayça ve Toni ile Ev Hali and Matrax
  1. Tez No: 847739
  2. Yazar: ESRA AKDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER AKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez, radyo programcılığı alanında mizah üretim pratiklerini mercek altına alarak, özellikle Ayça ve Toni ile Ev Hali ile Matrax adlı radyo programlarının sunucuları üzerinden gerçekleştirilecek yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla mizahi içerik oluşturma süreçlerini detaylı bir şekilde incelemeyi ve analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu çerçevede, program sunucularının mizahi tarzları, içerik üretim süreçleri, dinleyici kitlesi etkileşimleri ve programların genel etkileşim dinamikleri üzerine odaklanılmıştır. Tez, radyo programcılığındaki mizahın nasıl şekillendiğini anlamak ve bu alandaki üretim pratiklerini belirlemek amacıyla nitel bir araştırma tasarımı kullanmıştır. Bu bağlamda, Ayça ve Toni ile Ev Hali ile Matrax programlarının sunucularıyla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler, tematik analiz ve içerik analizi yöntemleriyle detaylı bir şekilde incelenmiş ve elde edilen bulgular etiketleme ve kategorizasyon teknikleriyle değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarının, radyo programcılığında mizah üretimi üzerine geniş bir perspektif sunacağı ve gelecekteki çalışmalara ışık tutacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine and analyse the humorous content creation processes in detail through semi-structured interviews with the hosts of the radio programmes Ayça ve Toni ile Ev Hali, Matrax by focusing on humour production practices in the field of radio programming. In this framework, the focus is on the humorous styles of the presenters, content production processes, audience interactions and general interaction dynamics of the programmes. The thesis uses a qualitative research design to understand how humour is shaped in radio programming and to identify production practices in this field. In this context, semi-structured interviews with the hosts of Ayça ve Toni ile Ev Hali, Matrax programmes were examined in detail through thematic analysis and content analysis methods, and the findings were evaluated through labelling and categorisation techniques. It is hoped that the results of the study will provide a broad perspective on humour production in radio programming and shed light on future studies.