Kütle gecikmeli geri tepe prensibi ile çalışan 9x19mm otomatik tabancanın, mekanizmadan kaynaklı geri tepme kuvvetinin ve enerjisinin belirlenmesi, geri tepme sönüm mekanizmasının tasarımı, dinamik analizi ve optimizasyonu
Determination of mechanism induced recoil force and energy of 9x19mm automatic gun working with mass delayed recoil principle, design, dynamic analysis and optimisation of damping recoiling mechanism
  1. Tez No: 847748
  2. Yazar: ORHAN KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TINKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Ateşli silahlarda geri tepme, tasarımcılar açısından her zaman önemli bir konu olmuştur. Tasarımın, geri tepmesini düşürmek için çalışmalar yapılmış, azaltılan geri tepme başarı olarak değerlendirilmiştir. Yapılan bu çalışmada otomatik tabancanın geri tepmesinin düşürülmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında sönüm mekanizmasına sahip olmayan yalın silahın mekanizmasının teorik hızı momentumun korunumundan hesaplanmıştır. Ağır çekim kamera kaydından PFV programında mekanizmanın deneysel hızı hesaplanarak, hızlar ve enerjiler karşılaştırılmıştır. Sönüm mekanizmasında kullanılmak üzere silahın geometrik koşulları göz önünde bulundurularak tasarlanan ve deney için imal edilen 9 farklı sönüm yayının tel çapı ve yay merkez çapına göre yay sabiti denkleminden yay sabitleri Matlab/Simulink ortamında hesaplanmıştır. Sönüm mekanizmasına sahip silah mekanizmasının hareket denklemi, Lagrange metodu kullanılarak modellenmiştir. Matlab/Simulink ortamında modellenen hareket denklemi üzerinden sönümlü silah mekanizmasının hızları, farklı sönüm yayları kullanılarak teorik olarak hesaplamıştır. İmal edilen sönüm yayları ile ağır çekim video kayıtlarından mekanizmanın farklı yaylar etkisinde ki deneysel hızları hesaplanarak teorik hesaplar ile karşılaştırılmıştır. Neticede mekanizmanın geriye çarpma hızını, silahın sağlıklı çalışmasını engellemeyecek ölçüde en çok azaltılan sönüm yayları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The recoil in firearms has always been a significant concern for designers. Efforts have been made to reduce recoil, and the success of mitigating recoil is considered a notable achievement in firearm design. This study focuses on reducing the recoil of an automatic pistol. In the scope of this research, the theoretical velocity of the mechanism of a basic firearm without a damping mechanism was calculated based on the conservation of momentum. The experimental velocity of the mechanism was determined from high-speed camera recordings using the PFV program, and velocities and energies were compared. For use in the damping mechanism, nine different damping springs were designed, considering the geometric conditions of the firearm, and the spring constants were calculated in the Matlab/Simulink environment based on the spring constant equation for different wire diameters and spring center diameters. The motion equation of the firearm mechanism with a damping mechanism was modeled using the Lagrange method. The velocities of the damped firearm mechanism were theoretically calculated using different damping springs based on the modeled motion equation in the Matlab/Simulink environment.Theoretical calculations were compared with experimental velocities of the mechanism under the influence of different springs, obtained from slow-motion video recordings. Ultimately, the damping springs that most effectively reduced the recoil velocity of the mechanism without impeding the healthy operation of the firearm were evaluated.