Maaş promosyonu uygulamasının İslami finans ilkeleri çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of salary promotion application within the framework of Islamic finance principles
  1. Tez No: 847749
  2. Yazar: MEHMET SALİH ERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HUZEYFE ÇEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı Anabilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bankacılık sektörünün gelişimiyle birlikte, çalışanların ücret, prim ve ikramiye gibi tüm mali ödemeleri bankalar aracılığıyla yapılmaya başlamıştır. Maaş tutarının toplu bir şekilde ve belirli bir süre önce bankaya yatırılması ve diğer bankacılık ürünlerinin pazarlanmasına karşılık olarak, maaş promosyonu olarak ifade edilen birtakım ek mali menfaatler ortaya çıkmıştır. Çalışmamız kapsamında, farklı çalışan gruplarına yönelik maaş promosyonunun uygulama biçimi, yasal düzenlemeler ve promosyonun İslam Hukuku açısından durumu gibi hususlar ele alınmıştır. Çalışma giriş, üç bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş bölümünde; araştırmanın konusu, önemi ve amacı ile istifade edilen kaynaklar hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, banka hesaplarının hukuki mahiyeti ve bu konudaki tartışmalara yer verilmiştir. İkinci bölümde promosyonun tanımı, günümüz uygulamaları, yasal düzenlemeler ve mahkeme kararlarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise İslam Hukukçularının promosyona ilişkin görüş ve delilleri incelenmiştir. Buna göre, promosyonun caiz olmadığı ve caizliği yönünde iki farklı yaklaşımın bulunduğu ve birinci yaklaşım çerçevesinde promosyonun ribâ/faiz veya faiz şüphesi barındırdığı, diğer bir görüşe göre ise hibe/hediye kavramları ile ilişkilendirildiği görülmüştür. Sonuç kısmında genel bir değerlendirme yapılmış, promosyona ilişkin görüş ve önerimiz belirtilerek çalışmamız tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of the banking sector, all financial payments of employees such as wages, premiums and bonuses began to be made through banks. In response to the collective deposit of the salary amount to the bank within a certain period of time and the marketing of other banking products, some additional financial benefits, expressed as salary promotions, have emerged. Within the scope of our study, issues such as the implementation of salary promotion for different employee groups, legal regulations and the status of the promotion in terms of Islamic Law are discussed. The study consists of an introduction, three chapters and a conclusion. In the introduction section; information was given about the subject, importance and purpose of the research and the sources used. In the first part, the legal nature of bank accounts and the discussions on this subject are included. In the second part, the definition of promotion, current practices, legal regulations and court decisions are mentioned. In the third chapter, the opinions and evidence of Islamic Lawyers regarding promotion are examined. Accordingly, it has been seen there are two different approaches regarding that promotion is not permissible and its permissibility, within the framework of the first approach, it has been observed that the promotion carries the suspicion of interest or ribâ/interest, while according to the other view, it is associated with the concepts of grant/gift. In the conclusion part, a general evaluation was made and our study was completed by stating our opinions and suggestions regarding the promotion.