Farklı konsantrasyonlarda fluopyram etken maddeli nematositin fungal remediasyonu ve daphnia magna üzerindeki mortalite etkisi
Fungal remediation of nematocyte with fluopyram active substance at different concentrations and mortality effect on daphnia magna
  1. Tez No: 847747
  2. Yazar: İBRAHİM HAKAN DEMİRELLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÖNDER ERGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Böcek öldürücüler, herbisitler ve mantar öldürücüler gibi kimyasalların kullanımı, mahsulleri ve diğer ürünleri zararlılardan, yabani otlardan ve mantarlardan korumak için tarımda ve diğer endüstrilerde yaygındır. Bu maddeler zararlıları ve yabani otları kontrol etmede gerekli olsa da, genellikle suda yaşayan türler de dahil olmak üzere hedef olmayan organizmalara zarar verme gibi istenmeyen sonuçları olmuştur. Bu çalışmada Pencilium jensenii ve Penicillium frequentans kullanılarak sentetik olarak hazırlanmış farklı konsantrasyonlardaki Fluopyram etken maddeli nematosit üzerinde bir Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ) ve Toplam Organik Karbon (TOK) parametreleriyle bir biyoremediasyon çalışması yapılmıştır. Elde edilen en yüksek giderim veriminin olduğu ortamlarda da arıtım öncesi ve sonrası olmak üzere Daphnia magna üzerinde bir mortalite testi uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre sisem bazında en yüksek giderim KOİ ve TOK için P. frequantans türünde sırasıyla 6. Günde 750 ppm Fluopyram' da ve 7. Günde 1000 ppm Fluopyram' da %90 olmuştur. Mortalite sonuçlarına bakıldığında ise 96. Saatin sonunda %90 ile 750 ppm' lik ortamda görülmüştür. Çalışma sonucunda Fluopiram' ın özellikle, mantar öldürücülerin suda yaşayan kabuklu Daphnia magna da dahil olmak üzere suda yaşayan türler üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of chemicals such as insecticides, herbicides and fungicides is common in agriculture and other industries to protect crops and other crops from pests, weeds and fungi. While these agents are necessary to control pests and weeds, they have often had undesirable consequences, such as harming non-target organisms, including aquatic species. In this study, a bioremediation study was carried out with a Chemical Oxygen Demand (COD) and Total Organic Carbon (TOC) parameters on nematocyte with different concentrations of Fluopyram active ingredient, which was prepared synthetically using Pencilium jensenii and Penicillium frequentans. A mortality test was performed on Daphnia magna before and after treatment in environments with the highest removal efficiency. According to the results obtained, the highest system-based removal for COD and TOC was 90% in P. frequantans species, 750 ppm Fluopyram on the 6th day and 1000 ppm Fluopyram on the 7th day, respectively. Considering the mortality results, it was seen at the end of the 96th hour in an environment of 90% to 750 ppm. As a result of the study, it was shown that Fluopiram, in particular, fungicides have a significant effect on aquatic species, including the aquatic crustacean Daphnia magna.