A decomposition for the tilted channel of the fast fading channels
Hızlı sönümlemeli kanalların eğik kanalları için bir dekompozisyon
- Tez No: 847756
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ NAKİBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kanal durum bilgisinin alıcıda olduğu hızlı sönümlü kanalların eğik kanalları için bir dekompozisyon özelliği önerildi. Böyle bir dekompozisyonun olabilmesi içim hem gerekli hem de yeterli olan bir koşul ve bu koşulu sağlayan durumlar için küre sıkıştırma üssü ve rassal kodlama üssü ifadeleri elde edildi. Bu ifadeleri kullanarak bazı simetrilere sahip kanalların hata üssü fonksiyonları belirlendi. Gauss kanallarda girdi dağılımı Gauss olduğunda benzer bir dekompozisyonun var olup olmadığı incelendi.
Özet (Çeviri)
A decomposition property for the tilted channel of the fast fading channels with the channel state information at the receiver is proposed. A necessary and sufficient condition for the decomposition and the resulting expressions for the sphere packing exponent and the random coding exponent are determined. These expressions are used to calculate the error exponents for the discrete memoryless channels with certain symmetries. The existence of a similar decomposition property for Gaussian channels under Gaussian input distributions is analyzed.