Kamusal alanlardaki değişimin kentsel dönüşüm ile ilişkisi, kent kimliği açısından değerlendirmesi; İstanbul ili Maltepe ilçesi örneği
Revealing the relationship between changes in public space and urban renewal and evaluating the changes in terms of urban identity: The Maltepe (İstanbul) case
- Tez No: 847758
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA KİPER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 423
Özet
Gelişen dünya şartlarına paralel kentler de değişim ve dönüşüme uğramaktadır. Kentlerin gelişim süreçlerinde en dikkat çekici değişim kamusal alanlarda meydana gelmektedir. Öyle ki, kamusal alanlar; kentlerin fiziksel, sosyal, kültürel dokusunu şekillendirerek kent kimliğinin gelişimi ve kent kullanıcıları için önemli bir unsurdur. Bu temel üzerinden, bütüncül planlanmayan kentsel dönüşüm, kamusal alanların kent ile ilişkisinin zayıflamasına sebep olurken aynı zamanda amaca hizmet etmeyen ve birbirine benzeyen kent oluşumlarını meydana getirebilmektedir. Tez genel çerçevesini kamusal alanlar temelinde“Kentsel dönüşüm ve kent kimliği birbirleriyle ilişkili kavramlardır. Kentsel dönüşüm sürecinde kentte aşamalı olarak gelişen tarihsel, mekansal, görsel ve sosyo demografik değişimler kent kimliğine etki etmektedir”hipotezi oluşturmuştur. Tez çalışmasında makro açıdan üst ölçek plan kararları ve politikalarda öne çıkan yaklaşımlardan yararlanarak mikro ölçekte insan müdahalesinin en yüksek olduğu yapay çevre oluşumunun gözlendiği zengin kimlik bileşenlerine sahip İstanbul kenti Maltepe İlçesinde kamusal alanlardaki değişim sürecinin kentsel dönüşüm ile ilişkisi ve kent kimliği açısından etkisi araştırılmıştır. Bu bağlamda; Maltepe İlçesi örneğinde belirlenen çalışma alanı özelinde tarihsel, mekansal, görsel ve sosyal kimlik değişimlerine ilişkin süreçler analiz edilmiş, farklı kullanıcı grubunun değişim sürecinde algılarını ortaya koyabilmek için anket yapılmıştır. Tez kapsamına yönelik elde edilen bulgular dahilinde kamusal alan potansiyeli üzerinden kentsel dönüşüm stratejileri geliştirilerek çalışma alanı özelinde mahalle ölçeğinde değerlendirilmiş ve öneriler getirilmiştir
Özet (Çeviri)
In parallel with the developing world conditions, cities are also undergoing change and transformation. The most remarkable change in the development processes of cities occurs in public spaces. Likewise, public spaces are an important element for the development of urban identity and urban users by shaping the physical, social and cultural fabric of cities. On this basis, urban transformation, which is not planned holistically, leads to a weakening of the relationship of public spaces with the city. At the same time, it can also lead to urban formations that do not serve the purpose and look similar to each other. In this direction, the thesis is based on the general framework of public spaces as“Urban regeneration and urban identity are interrelated concepts. Historical, spatial, visual and socio-demographic changes that gradually develop in the city during the urban transformation process affect the urban identity”. In this thesis, the approaches that stand out in macro-scale plan decisions and policies have been utilized. The relationship of the change process in public spaces with urban transformation and its impact in terms of urban identity in Maltepe district of Istanbul, which has rich identity components where artificial environment formation is observed with the highest level of human intervention at the micro scale, has been investigated. In this context, the processes related to historical, spatial, visual and social identity changes in the study area determined in the example of Maltepe District were analyzed. A survey was conducted to reveal the perceptions of different user groups in the change process. Within the scope of the findings, urban transformation strategies were developed through the potential of public space, evaluated at the neighborhood scale specific to the study area and recommendations were made.