Merinos koyun populasyonlarında fenotipik, genetik ve çevre korelasyonlarının tahmin metotları ve tahminleri
Estimates and computing procedures for the phenotypic, genetic and envioremental correlations in the populations of merino sheep
  1. Tez No: 84776
  2. Yazar: SELİM KARAKÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF VANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
I ÖZET Merinos Koyun Fopıılasyonlarmda Fenotipik, Genetik ve Çevre Korelasyonlarının Tahmin Mstodlan ve Tahminleri Bu çalışma Merinos koyunlarına ait çeşidi özeffikteriü fenotipik, genetik ve çevre korelasyon katsayılarım ortaya koyan çalışmaları içeonektedir. Bu amaçla Merinos koyunlanyîa yapılmış çalışmaların sonuçlan özet olarak siHHJÎmnftur. Ayma bu çalışmada fenotipik genetik ve çevre korelasyonlarının tgnwnfart yapılarak çeşitli hesaplama metodan örneklerle sunulmuştur. Bu çalışmada Merinos koyun nkmm tercih edümesimn sebebijapağı gibi ekonomik özellikleri yüksek olan verim özelliklerinin çok sayıda araştım tarafindan afaahnrmiB olmamdır Fenotipik korelasyon aym hayvanm ferklı karakteristikleri arasındaki ilişkidir. Aynı hayvasm faildi karakterini belirleyen genler arasındaki benzerliği ilişkiyi tammlar.Ge&etik korelasyon ise bir karekter için seleksryon yapıldığı zaman diğer bir karektede meydana gelebilecek değişim rniktanm gösterir. Yapılan araştmnalarda knü yapağı gömlek ağalığı ile temiz yapağı gömlek ağalığı arasındaki fenotipik ve genetik korelasyon katsayıları pozitif ve yüksek değerde bulunmuştur. Ayrıca, yapağı ağırlığı ite elyaf çapı arasında fenotipik korelasyon bulunmamışken, genetik korelasyon poatif düşük buhmmuştur. Yapağı ağalığı üe lülede kıvran sayısı arasındaki fenotipik ve genetik korelasyon katsayısmı yüksek fakat negatif bulmraşlarda. Yapağı ağalığı ile vücut ağalığı arasmda orta derecede pozitif fenotipik ihşküer mevcut iken, genetik korelasyon Peppin Merinoslarda ihmal edilebilir, yapağısı kuvvetli cidarda pozitif olmuştur. Yapağı ağalığı ite deri buruşulduk pusm arasmda düşük pozitif fenotipik korelasyon bulunmuş iken genetik korelasyonlar ihmal edüebüir değerdedir. Ayrıca yapağı ağalığı ite lüle uzunluğu arasmda orta derecede pozitif fenotipik korelasyon ite pozitif ve negatif orta yüksek arası genetik korelasyon hesaplanmıştır. Yine, yapağı ağırlığı ite doğan kuzu sayısı arasındaki fenotipik ve genetik korelasyonlar ihmal editebüecek kadar düşü^ bulunmuştur. Vücut ağalığı ite doğan kuzu sayısı arasmda pozitif düşük fenotipik ve genetik korelasyon katsayısı görülmüştür. Vücut ağalığı ite deri buruşulduk puanı, elyaf çapı, rale uzunluğu ve rated© lovnm sayısı arasmda fenotipik korelasyonlar yoktur. Genetik korelasyonlarda ise sadece deri buruşulduk puanı üe rate uzunluğa için negatif küçük Deri buruşukluk puanı ite elyaf çapı ve lülede kıvran sayısı arasmda fenotipik korelasyon yokken, rate uzunluğu ve doğan kuzu sayısı arasmda negatif küçük değerler bulunmuştur. Genetik korelasyonlara gelince elyaf çapı, lülede kıvran sayısı ite pozitif düşük, rate uzunluğu ve doğan kuzu sayısı ite negatif düşük değerlidir. Elyaf çapı ite ratede kıvran sayısı arasındaki fenotipik ve genetik korelasyon katsayıları negatif düşüktür. Elyaf çapı üe rate uzunluğu arasındaki her iki tür korelasyonlar Peppin Merinoslarında ihmal edüebflir büyüklükte, sağlam yapağıh koyunlarda ise fenotipik korelasyonlar pozitif düşük, genetik korelasyonlar ise pozitif orta büyüklüktedir. Lüle uzunluğu üe ratede tavrım sayısı arasmda ise negatif düşük fenotipik ilgiler varken, negatif orta yüksek arasında genetik ilgiler buhmmuştur.
Özet (Çeviri)
n SUMMARY Estimates and Computing procedures for the Phenotypic, genetic and Envioremental correlations in The populations of Merino Sheep This work represents the results of the studies which covers the coefficiants for phenotypic, genetic and environmental correlations among various traits of merino sheep, for this purpose, the results of the research works which were carried out on merinos sheep were presented in.Further more the defination and computing procedures of phenotypic, genetic and envioremental correlations were also presented with examples. The reason why the Merino sheep was chosen in this work is that its economically importand traits were studied by a large number of research workers. Phenotypic correlations measure associations among different traits to be found in the same animals. Genetic correlations measures the extent to which are characteristic may change if selection was made for another. There is a high positive correlation coefficiants within the studies, both phenotypic and genetic, between greasy and clean wool weight Further more, there is no phenotypic association between wool weight and fibre diamater and genetic correlation is low. The genetic and phenotypic association between wool weight and crimp number is high but it is negative. A positive phenotypic association between body weight and wool weight but the genetic correlation for peppin merinos was negliable. This is positive for strong wools. There has been a low positive correlation between wrinkle score and wool weight but a genetic correlation was negliable,Mean while, a positive and medium size of phenotypic correlation was given for wool weight and staple length which a positive and negative genetic correlations with medium to high values was presented, but the phenotypic and genetic association between wool weight and lambs bom were found negliable. A low positive genetic and phenotypic correlations between body weight and lambs born was observed. There is no phenotypic correlations between body weight and wrinkle score, fibre diameter, staple length and crimph number.But genetic correlations were low values between wrinkle score and staple length. There is no phenotypic association between wrinkle score and fibre diameter, and crimp number. But a negative low fenotypic coefficiants between staple length and lambs born were given. On the other hand genetic correlations between fibre diameter and staple length were positive and low, but between staple length and lambs born were also negative with low values. There is a low negative phenotypic and genetic correlation coefficiants between fibre diameter and crimph number on staple either genetic or phenotypic correlations between fibre diameter and staple length were negliable in peppin merinos, but in strong wools phenotypic correlationswas low positive, genetic correlations were medium positive..A low negative phenotypic association was observed between staple length and crimph number on staple, which a negative medium to high genetic correlation was given.