Bebirde (capsicum annuum L.) anter kültürü yoluyla haploid bitki eldesi üzerine farklı sıcaklık ve ışık uygulamalarının etkileri
The Effects of different temperature and light treatments on haploid plant development in anther culture of pepper (capsicum annum L.)
- Tez No: 84777
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKILLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
oz BİBERDE (Capsicum annuum L.) ANTER KÜLTÜRÜ YOLUYLA HAPLOİD BİTKİ ELDESİ ÜZERİNE FARKLI SICAKLIK VE IŞIK UYGULAMALARININ ETKİLERİ Ş. Beyza BİNER Yüksek Lisans Tezi, Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Haziran 1998, 59 Sayfa Bu çalışmada, biberde (Capsicum annuum L.) anter kültürü yoluyla bitki eldesi üzerine farklı sıcaklık ve ışık uygulamalarının etkileri araştırılmıştır. Bu araştırma Sirena ve Amazon isimli 2 biber çeşidinde yapılmıştır. Tomurcuklar bitkiden toplanırken tek çekirdekli mikrospor dönemi olduğu belirlenen, taç yaprağı çanak yaprağmı biraz geçmiş olan tomurcuklar seçilmiştir. Bu tomurcukların bir bölümü +4°C'de 24 saat, diğer bölümü ise +4°C'de 48 saat bekletilmiştir. Bu tomurcuklardan çıkartılan anterler, 5 mg/1 kinetin ve 2,4-D içeren, 30 g/l sukroz ve % 1 aktif kömür ilave edilmiş MS ortamında kültüre alınmışlardır. Bu anterlere daha sonra farklı sıcaklık ve aydınlık-karanlık uygulaması gibi ön uygulamalarda yapılmıştır. Bu ön uygulamalardan alınan petrilerdeki anterler 25°C sıcaklık ve 16/8 saat aydınlık/karanlık periyoduna alınmıştır. Araştırma bulgularına göre Sirena çeşidi için en yüksek % embriyo oluşum oram (%6.18) +4°C'de 24 saat ön uygulaması yapıldıktan sonra 25°C'de 1 hafta süreyle 24 saat karanlıkta bekletilen anterlerden elde edilmiştir. Amazon çeşidi için ise en yüksek % embriyo oluşum oram (%3.03) +4°C'de 48 saat ön uygulaması yapıldıktan sonra 25°C'de 1 hafta süreyle 24 saat karanlıkta bekletilen anterlerden elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Capsicum, soğuk ön uygulaması, haploid, anter kültürü, sıcaklık ve ışık uygulamaları. JÜRİ: Yard. Doç. Dr. Mustafa AKILLI (Danışman) Doç. Dr. Nurgül ERCAN SAMANCI Yard. Doç. Dr. Naci ONUS
Özet (Çeviri)
V>' ABSTRACT THE EFFECTS OF DIFFERENT TEMPERATURE AND LIGHT TREATMENTS ON HAPLOH) PLANT DEVELOPMENT IN ANTHER CULTURE OF PEPPER (Capsicum annuum L.) Ş. Beyza BİNER M.Sc. Thesis, Horticultural Department June 1998, 59 Pages This research was conducted to find out, the effects of different temperature and light treatments on haploid pepper plants on obtaining via anther culture. Sirena and Amazon pepper cultivars were used in the research. The buds were collected at the uninucleate microspor stage when the petals were little bit longer than the sepals. Some of these buds were kept at +4°C for 24 hours and the rest was kept at +4°C for 48 hours. Anthers collected from these buds were taken into the MS medium containing 5 mg/1 kinetin and 2,4-D, 30 g/1 sucrose and 1% charcoal. Later these anthers were pre-treated and then different temperature treatments and light/dark treatments were applied. The pre-treated anthers in petri dishes were kept under 16/8 hours light/dark regime at 25°C. According to the results, the highest embryo percentage rate for Sirena (6.18%) was obtained from the pre-treated anthers at +4°C for 24 hours and kept in a continuous dark at 25°C for a week. For Amazon the highest embryo percentage rate was obtained from the pre-treated anthers at +4°C for 48 hours and kept in a continuous dark at 25°C for a week. KEY WORDS: Capsicum, cold pre-treatment, haploidy, anther culture, temperature and light treatments. COMMITTEE: Asst. Prof. Dr. Mustafa AKILLI Assoc. Prof. Dr. Nurgül ERCAN SAMANCI Asst. Prof. Dr. Naci ONUS n