Kamu çalışanlarında örgütsel güven algısının iş yeri yalnızlığına etkisi
The effect of perception of organizational trust on workplace loneliness in public employees
  1. Tez No: 847762
  2. Yazar: KÜBRAHAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURŞİT IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Güven, herkesin bildiğini iddia ettiği, özellikle de“ihlalini”veya“kaybını”algıladığında veya deneyimlediğinde daha iyi anlamlandırabildiği bir olgudur. Son yıllarda örgütlerin yapılarında, işlevlerinde ve süreçlerinde meydana gelen değişiklikler çalışanların davranışlarında da değişikliğe neden olmuştur. Örgütsel politikalar ve yapısal düzenlemeler nedeniyle çalışanlar arasında örgüte olan güvenin genel olarak azaldığı görülmüştür. Oysa çalışanların örgüte güveni, örgütün başarısı ve etkili bir kurumsal işleyiş için kritik öneme sahiptir. Küreselleşmenin etkisiyle birlikte dünya ülkeleri ve insanlar her zamankinden daha da yakınlaştı; ama yine de insanlar arasındaki mesafe dikkat çekici biçimde arttı. Dünyanın her yerinde insanlar yalnızlık içindeler ve“yalnızlık”denilen duyguya daha yatkın hale gelmektedirler. İşyerinde yalnız olmak da günümüzde yaygın bir olgudur. Bir çalışanın işyerindeki meslektaşlarıyla sağlıklı ilişkileri olmadığında ortaya çıkan ve yalnızca çalışanları değil işyerini de olumsuz etkileyen, çözümlenmediği takdirde işyeri performansını azaltan ve işe devamsızlığı arttıran bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada kamu çalışanlarının örgütsel güven algısının işyeri yalnızlığına etkisi olup olmadığı araştırılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla nicel araştırma yöntemiyle veriler toplanmış ve yapılan analizler sonucunda örgütsel güven algısıyla işyeri yalnızlığı arasında negatif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişkiye rastlanmıştır. Buna göre kamu çalışanlarının örgütsel güven algısı yükseldikçe işyeri yalnızlıkları da azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Trust is a phenomenon that everyone claims to know and can better understand, especially when they perceive or experience its“violation”or“loss”. In recent years, changes in the structures, functions and processes of organizations have also caused changes in the behavior of employees. It has been observed that the trust in the organization among employees has generally decreased due to organizational policies and structural regulations. However, employees' trust in the organization is of critical importance for the success of the organization and effective corporate functioning. With the impact of globalization, the world's countries and people have become closer than ever; but still the distance between people has increased noticeably. People all over the world are lonely and are becoming more prone to the feeling of“loneliness”. Being alone at work is also a common phenomenon these days. It is a phenomenon that occurs when an employee does not have healthy relationships with his colleagues at work and negatively affects not only the employees but also the workplace, and if not resolved, reduces workplace performance and increases absenteeism. In this study, we tried to investigate whether public employees' perception of organizational trust has an effect on workplace loneliness. For this purpose, data was collected by quantitative research method and as a result of the analysis, a negative, moderately significant relationship was found between the perception of organizational trust and workplace loneliness. Accordingly, as public employees' perception of organizational trust increases, their workplace loneliness decreases.