İndirgenmiş grafen oksit katkısının katı oksit yakıt pili anot performansına olan etkisi
Effect of reduced graphene oxide addition on the performance of solid oxide fuel cell anodes
- Tez No: 847761
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM TİMURKUTLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Katı oksit yakıt pili (KOYP) performansını artırmak amacıyla, indirgenmiş grafen oksit (rGO) ve nitrojen katkılı grafen oksit sentezlenmiş ve anot işlevsel tabakaya katkılanarak etkisi incelenmiştir. Bu çerçevede öncelikle rGO üretimi ve karakterizasyon çalışmaları yapılmıştır. Daha sonra rGO, anot işlevsel tabaka ipek baskı solüsyonuna eklenerek rGO miktarı, anot tabaka kalınlığı ve sinterleme sıcaklıkları üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Benzer katkılama nitrojen katkılı grafen oksit ile de gerçekleştirilmiş ve elde edilen sonuçlar sunulmuştur. Gerçekleştirilen optimizasyonlar neticesinde en yüksek performans, tek katmanlı anot işlevsel tabakasına ağırlıkça %1 rGO eklenmiş ve 1250 ºC sıcaklıkta sinterlenmiş hücreden elde edilmiştir. Bu hücre 800 °C çalışma sıcaklığında katkısız hücreden ~%17 daha yüksek maksimum güç yoğunluğu sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
In order to improve the performance of solid oxide fuel cell (SOFC), reduced graphene oxide (rGO) and nitrogen doped graphene oxide are synthesized and added into the anode functional layer to investigate their effects. In this respect, first, rGO synthesis and characterization studies are carried out. Then, rGO is added to the anode functional layer screen printing solution and studies on the amount of rGO, anode layer thickness and sintering temperature are performed. Similar addition is performed with nitrogen doped graphene oxide and the results obtained are presented. As a result of the optimizations performed, the highest performance is obtained from the cell that has single layer anode functional layer with 1 wt% rGO addition sintered at 1250 ºC. This cell exhibits ~17% higher maximum power density at 800 °C operating temperature than the reference cell.