Kadınlarda hipotiroidi olma durumu ve beslenme alışkanlıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of hypothyroidism and nutritional habits in women
- Tez No: 847777
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL DEMİRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sıka karılaılan bir tiroid fonksiyon boukluğu olan hipotiroidim tiroksin (T4) ve triiyodotironin (T3) hormonlarının retim ve salgılanmasında meydana gelen boukluklar nedeniyle oluur. TSH (tiroid stimle edici hormon) seviyesinin yksek olması tiroid beinin yetersi alıması ve yeterli T3 ve T4 hormonlarının kan ierisinde bulunmaması sonucunda gerekleir. Tiroid hormonlarının temel metabolima erinde nemli bir rol bulunmaktadır ve aynı amanda metabolima ve termogenei denlemede de kritik bir grev stlenirler. Tiroid fonksiyonundaki anormallikler vcut bileenlerini ciddi ekilde etkileyebilir. Tiroid beinin rettiği triiodotironin (T3) ve tiroksin (T4) hormonları biyolojik olarak etkili bileiklerdir ve bu hormonlar dokulardaki hcresel oksidasyon hıını denleyerek metabolik faaliyetleri kontrol ederler. Fala kilolu olma ve obeite dnya genelinde her yıl artan nemli bir sağlık sorunu olarak karımıa ıkmaktadır ve tiroid hormonları da bu srete nemli bir rol oynamaktadır. Yağ dokusu eitli hormonlar sitokinler ve kimyasal denlemelerin kontrolnde byk bir neme sahiptir. Obeite vcudumuun tm sistemlerini etkileyebilirken tiroid fonksiyonları da bu etkilenen sistemler arasında yer alır. Adaptif termogeneis ve istirahat enerji ihtiyacı gibi srelerde tiroid hormonlarının belirleyici etkileri grlmektedir. Bu bağlamda obeite ile tiroid fonksiyonları arasında gl bir iliki ngrlmektedir. Bu alıma Uludağ niversitesi Hastanesi 2022 yılında umana bavuran aratırmaya katılmaya gnll tm ya grubundaki kadınlar erinde beslenme alıkanlıklarının ve fala kilo alımının hipotiroidi olma durumu üzerine etkisini aratırmak amacıyla yrtlmtr. Aratırmaya katılanlar hipotiroidi olup olmama durumuna gre ikiye ayrılmı bu ayrım hastanedeki TSH T3 ve T4 değerleri (tiroid değerleri), boy ve kilo lmleri toplanarak gerekletirilmitir. Aratırma boyunca lm verileri toplanırken beslenme alıkanlıklarını incelemek amacıyla y yüze hastayla birebir anket yapılmıtır. Beslenme umanına bavuran kadınların beden kitle indeksleri ile değerlendirilecektir. Aratırmanın sonunda aratırmaya katılan kadınların hipotiroidi olup olmaması ya 2 (4) =658 p= 0160 eğitim 2 (2) =352 p= 0172 ve gelir durumuna 2 (2) =471 p= 0,095 gre anlamlı farklılık gstermemi. Katılımcıların BKİ Denli 3 Öğn Beslenme Durumu ve Şekerli Gıda Tketme Sıklığı değikenlerinin aratırma gruplarına gre istatistiksel anlamlı farklık gsterdiği saptanmı. Model kadınların hipotiroidi olma durumunu istatistiksel olarak anlamlı bir ekilde tahmin etmitir (2 (15) = 50,04, p< 0001). alımanın sonunda kadınların hipotiroidi olma durumunda BKİ değerlerinin ykseldiği ve kilo alımına etkisinde nemli rol olduğu grlmtr. Anahtar Sckler Hipotiroidi Kilo Alımı BKİ Tiroid Beslenme
Özet (Çeviri)
The most common clinical hypothyroidism is hypothyroidism. Thyroid hormones play an enormous role in basal metabolism. An important role of thyroid hormones is the regulation of metabolism. Thyroid gland disorders significantly impact energy balance and system components. The main thyroid hormones triodothyronine (T3) and thyroxine or tetraiodothyronine (T4) are biologically active compounds containing iodine. These hormones which are necessary for the differentiation of all mammals act as controllers of metabolic activity by controlling the oxidation of all tissues. Being overweight and obesity in which these hormones play a major role is one of the increasing health issues all over the world. Adipose tissue releases a range of hormones cytokines and chemokines that play crucial roles in maintaining homeostasis. Obesity has widespread effects across various bodily systems and it notably influences thyroid function. Thyroid hormones play a significant role in regulating resting energy expenditure and adaptive thermogenesis. The purpose of this study was to examine the condition of hypothyroidism and the effect of hypothyroidism's eating habits on overweight gain on women in all age groups who volunteered to participate in the research who applied to Uludağ University Hospital specialist in 2022.The exhibitors in the study were splitting in two according to whether they had hypothyroidism or not and this distinction was made by collecting TSH T3 and T4 values height and weight measurements in the hospital. During the research while measurement data were collected a one-on-one survey was conducted with the patient face-to-face in order to examine their eating habits. The body mass index will be used to assess the level of obesity in female individuals seeking advice from a nutritionist. At the end of the study, the women in the study hypothyroidism whether or not age 2 (4) =658 p= 0160 training 2 (2) =352 p= 0172 and income status 2 (2) =471 p= 0095 did not show significant differences according to. It was found that the participants' BMI Regular 3-Meal Nutrition Status and Frequency of Consuming Sugary Foods showed statistically significant differences compared to the research groups. The model predicted the hypothyroidism status of women in a statistically significant way (2 (15) = 50.04 p < 0001). vi At the end of the study it was found that BMI values increased when women had hypothyroidism and had an important role in the effect of weight gain. Keyords Hypothyroidism Weight Gain, BMI Thyroid Nutrition