Obez kadınlarda eşit süre uygulanan aerobik ve aerobik direnç kombine egzersizlerin vücut kompozisyonundaki değişime etkisi
  1. Tez No: 847776
  2. Yazar: YUNUS ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK AKSOY, UZMAN BURCU AYKANAT YURTSEVER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Trabzon Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
GİRİŞ: Obezite, dünyada gün geçtikçe sıklığı artan bir hastalıktır. Obezitenin tedavisinde, egzersizin önemi büyüktür. Aerobik egzersiz ve direnç egzersizlerinin optimal kombinasyonları net değildir. Bu nedenle çalışmamızda, obez kadınlarda aerobik ve aerobik direnç kombine egzersizlerin vücut kompozisyonundaki değişime etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. MATERYAL VE METOT: Bu randomize kontrollü çalışma üçüncü basamak bir hastanenin obezite merkezinde Mart 2023-Eylül 2023 tarihleri arasında takip edilen hastalarla yürütüldü. Çalışmaya 18-65 yaş arası, beden küle indeksi 30 ve üzerinde olan ve egzersiz yapmaya engel bir hastalığı olmayan 64 hasta dahil edildi. Çalışmaya katılan gönüllülere sosyodemografik verileri içeren bir anket formu uygulandı. Hastalar obezite merkezi programı çerçevesinde 12 hafta boyunca takip edildi ve haftalık olarak egzersiz süreleri kaydedildi. Hastalar aerobik ve kombine egzersiz grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Aerobik egzersiz grubuna orta şiddette, 225 dk aerobik egzersiz önerildi. Kombine egzersiz grubuna ise orta şiddette, 150 dk aerobik egzersiz ve ana kas grupları hedef alınarak 75 dk direnç egzersizi önerildi. Programın başında ve sonunda ölçülen vücut kütle indeksi, bel çevresi, kalça çevresi, bel kalça oranı, toplam vücut yağ yüzdesi, toplam vücut yağ kütlesi, toplam vücut kas kütlesi, toplam yağsız vücut kütlesi ve segmental vücut kompozisyonu verileri kaydedildi. Her iki grup arasında vücut kompozisyonu değişimi açısından fark olup olmadığı analiz edildi. BULGULAR: Hastaların yaş ortalaması 46,50±9,66 olarak tespit edildi. Katılımcıların %70,3'ü 12 haftalık süreyi tamamladı. Aerobik ve kombine egzersiz grupları arasında çalışma durumuna, eğitim düzeyine ve toplam egzersiz süresine göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulundu (sırasıyla; p=0,036, p=0,016, p=0,02). Aerobik ve kombine egzersiz grupları arasında vücut kompozisyon değişimleri analiz edildiğinde; beden kütle indeksi, bel çevresi, kalça çevresi, bel kalça oranı, toplam vücut yağ yüzdesi, toplam vücut yağ kütlesi, toplam vücut kas kütlesi, toplam yağsız vücut kütlesi ve segmental vücut kompozisyonu açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Kovaryans faktör olarak eğitim düzeyi ve toplam egzersiz süresi değişkenleri dikkate alınarak yapılan one-way MANCOVA analizlerinde; beden kütle indeksi, bel çevresi, kalça çevresi, bel kalça oranı, toplam vücut yağ yüzdesi, toplam vücut yağ kütlesi, toplam vücut kas kütlesi, toplam yağsız vücut kütlesi ve segmental vücut kompozisyonu verileri değerlendirildiğinde aerobik ve kombine egzersiz grupları arasında farklılıklar bulunmasına rağmen bunlar istatistiksel olarak anlamlı değildi (tamamında; p>0,05). SONUÇ: Çalışmamızda aerobik ve kombine egzersiz yapan hastalarda vücut kompozisyon değişimleri olmasına rağmen, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Vücut kompozisyonu değişimi açısından optimal egzersiz kombinasyonunu belirlemek için her iki cinsiyeti de içeren daha çok hastada ve daha uzun vadeli araştırmalara ihtiyaç vardır. ANAHTAR KELİMELER: Aerobik egzersiz, kombine egzersiz, obezite, vücut kompozisyonu
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: Obesity has a growing frequency in the world. Physical exercise has an important role in the treatment of obesity. It is unclear about the optimal combination of aerobic and resistance exercises. Therefore, in our study, it was aimed to evaluate the effect of aerobic and aerobic resistance combined exercises on the variation of body composition in obese women. MATERIAL AND METHODS: This randomized, controlled study was conducted in patients followed in the obesity center of a tertiary hospital between March 2023 and September 2023. A total of 64 patients, aged 18-65, with a body mass index of ≥30 and absence of any disease preventing from exercise included to the study. The volunteers participated to the study were asked to reply a questionaire containing their sociodemographic data. The patients were followed for 12 weeks within the obesity program and their time passing with exercise was recorded weekly. Patients were divided into two groups of aerobic exercise and combined exercise. Patients in the aerobic exercise group were advised 225 minutes per week of moderate-intensity aerobic exercise. Patients in the combined exercise group were advised 150 minutes per week of moderate-intensity aerobic exercise and resistance exercise per week of 75 minutes targeting main muscles. The measured data of body mass index, waist circumference, hip circumference, waist-hip ratio, total body fat percentage, total body fat mass, total body muscle mass, total lean body mass, and segmental body composition at the beginning and end of the program were recorded. Then it was analyzed whether there were any differences in body composition variation between the two groups. RESULTS: The mean age of patients was 46.50±9.66. Participants of 70.3% completed 12-week period of the program. A statistically significant difference was found among aerobic exercise and combined exercise groups in terms of working status, education level, and total time passing with exercise (p=0.036, p=0.016, p=0.02, respectively). When body composition changes between aerobic and combined exercise groups are analyzed; no statistically significant difference was found in terms of body mass index, waist circumference, hip circumference, waist-hip ratio, total body fat percentage, total body fat mass, total body muscle mass, total lean body mass and segmental body composition. In one-way MANCOVA analyzes performed by considering the variables of education level and total time passing with exercise as covariance factors; body mass index, waist circumference, hip circumference, waist-hip ratio, total body fat percentage, total body fat mass, total body muscle mass, total lean body mass and segmental body composition differed, without a statistical significance, between the aerobic and combined exercise groups (p>0.05 in all). CONCLUSION: In our study, although there were body composition changes in patients performing aerobic and combined exercise, no statistically significant difference was found between the groups. Longer-term studies involving both genders and more patients are needed to determine the optimal exercise combination in terms of body composition change. KEYWORDS: Aerobic exercise, combined exercise, obesity, body composition