Bütçe açığı ve borç sürdürülebilirliği: Türkiye ve seçilmiş ülke uygulamaları
Budget deficit and debt sustainability: Türkiye and selected country practices
- Tez No: 847779
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN UYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de bütçe açığı önemli bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda mali sürdürülebilirlik önemlidir. Mali sürdürülebilirliğin olması hükümetlerin uygulamış oldukları maliye politikaları ile yakından ilişkilidir. Faiz dışı bütçe dengesi, kamu kesimi borç stoku değişkenleri mali sürdürülebilirlik açısından önemlidir. Bütçe açıklarının Türkiye ekonomisi özelinde sürdürülebilirliğinin ölçülmesi ve seçilmiş ülke ekonomisi ile mukayese edilerek neden ve sonuçlarının tartışılması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
As in many countries, budget deficit is an important problem in our country. In this context, financial sustainability is important. Fiscal sustainability is closely related to the fiscal policies implemented by governments. Primary budget balance, public sector debt stock variables are important in terms of fiscal sustainability. It is important to measure the sustainability of the budget deficits in the Turkish economy and to discuss the causes and consequences of comparing them with the economy of the selected country.