Karboksilli asidlerle bor'un sulu çözeltilerden ekstraksiyonu sentezi ve uygulama alanları
With corboxylated acid, synthesis, extraction form bor's liquid solution and it's applied areas
- Tez No: 84778
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİLHAN FEYİZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bu çalışmada, endüstriyel atıklarla B203 'in ekstraksiyonu ve Si02, H20 vs. nin geri kazanılması için“helezonlu taşıma ile suda çözündürme”metodu uygulanmıştır. Bu metot da aşağıdaki farklı yöntemler denenmiştir. a) Ters akmlı yöntem b) Düz akmlı yöntem c) Dik akmlı yöntem Ters, düz ve dik akınlı yöntemler karşılaştırıldığında, ters akınlı yöntemin diğer yöntemlere göre iki kat daha fazla verimle çalıştığı belirlenmiştir. Teknolojik şartlara bağlı olarak hem katı hem de sıvı atıklardaki B203'in yaklaşık % 62'si geri kazanılmıştır. Numunede olan metal oksitler, asitlerle karşılıklı etkide olarak suda iyi çözülen tuzlar şeklinde su fazına geçer ve böylece B203 metal oksitlerden temizlenmiş olur. Bu deneyler yapıldıktan sonra numunede olan Bor'un bir kısmının Bor klorür, Bor sülfat ve Bor nitrat şeklinde suda çözünerek çözeltiye geçtiğini ispatlamak için çözeltiden ayrı ayrı numuneler alınarak Sodyum karboksilat çözeltisi ile ekstraksiyon yapıldı. Ekstrakte edilmiş organik fazdan numune alınarak, üzerine Sodyum hidroksid'in % 20'lik çözeltisi ilave edildi. Su fazında çökelti meydana geldiği görüldü. Bunlar Fe(OH)3 ve Al(OH)3 olarak gözlendi. Sonuçta organik fazın sadece Bor karboksilat' dan ibaret olduğu ispatlanmıştır. Literatürde bellidir ki geçiş metal karboksilatlan bazı alanlarda, geniş çapta kullanılmaktadır. Bunlar kimyasal proseslerde (özellikle okso sentezlerde) katalizör gibi, boyar maddelerin oranında sikatif (boyar maddenin çabuk kurumasını hızlandıran) gibi, dizel yakıtlarına katkı maddeleri gibi, aktivatör gibi, özellikle tarımsal alanlarda mikro gübre gibi kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY At this work, we have applied the method for industrial left overs B203 's extractions and to win back Si02, H20 etc.“to dissolve in water by spiral earring”. At this method used other systems as fallows; a) Opposite attacked system. b) Straight attacked system. c) Horizantal attacked system. When we compare opposite, straight and horizantal attacked systems, opposite system is twice as much more effective then other systems. According to technological availablities, either in solid leftover or liquid leftover B203 approximately 62 % have been won back. At this metal oxide samples, when they added with acid effectivness, they go the water side as they are well dissolve salts and B203 has sepperated from all metal oxides. After we have done this experitments at this sample, some partsBor to prove that the Bor chloride, Bor sulfate and Bor nitrate has dissolved in the water and pass inside the solition than we take samples seperaty and extraction with Sodium carboxylate solution. By taking sample from extraction organic phase and add up 20 % NaOH solution at the water side, it has been precipitate. Those were lfc(OH)3 and Al(OH)3. As result it has been proved that organic phase is only Bor carboxylate. It is obvious that in literature, passing metal carboxylate in some areas has been used largely. Those are in chemical prosses (specially oxo synthesis) as catolysts. As dyed metarials ratio sikatif (it makes faster dry for dyded material) As an activator, addictive for dizel, specially at aqricultral areas have been used as micro dung.