Gaziantep yöresindeki süt sığırlarının beslenme şekilleri
Daivycattle's feed shapes to Gaziantep region
  1. Tez No: 84779
  2. Yazar: AYSUN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN ÖĞÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
n ÖZET Bu araştırma ile Gaziantep İli süt sığırcılığının genel yapısı, sorunlarının belirlenmesi ve sorunlara çözüm önerileri getirilmesi amaçlanmıştır. Gaziantep' de bulunan entansif süt sığırcılığı özelliğine sahip işletmeler arasından şansa bağlı olarak seçilen 25 işletme sahiplerine yetiştirme ve besleme ile ilgili anket soruları sorulmuş, analiz edilen sonuçlar aşağıdaki gibi bulunmuştur. Yetiştiriciler yeterli miktarda ve kalitede kaba yeme sahip değildirler. Kaba yem olarak işletmelerin tamamı saman kullanmaktadırlar. İşletmelerin sulama şartlarının ve arazi varlıklarının müsait olmasına karşın yem bitkileri ekimi ve silaj yapımı konusunda girişimde bulunmadıkları görülmüştür. İşletme sahiplerinin tamamı süt sığırlarının beslenmesinde süt yemi kullanmaktadırlar. Ancak süt yemlerinin kullanımı hayvanların süt verimlerine göre uygulanmamaktadır. Sonuçlar aynı zamanda işletmelerin tamamında süt yeminin süt sığırlarının yaşam payı ihtiyaçlarının da karşılanması için kullanıldığını ortaya koymuştur. Süt sığırlarının laktasyon periyodu beslemesi, kuru periyod beslemesi ve bunun gibi süt üretiminin farklı fizyolojik periyoduna bağlı besleme programı uygulamaları bulunmamaktadır. İşletme sahiplerinin süt sığırlarının beslenmesi ve uygun besleme yöntemleri hakkında yeterli bilgisi bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study structural characteristics and problems of intensive dairy farm units established in Gaziantep province were examined some for solution of the problems and related suggestions were also discussed. This study was carried out as a questionnaire work Twenty five intensive dairy farm units which selected randomly from dairy farms in Gaziantep province were visited and the main data was collected according to the questionnaire form. General husbandry and nutritional practices were the main aspects in the project results are given as follows All of the producers used cereal straw in their ration because of the some problems in the production of sufficient amount and quality of forage crops. Concentrate feed prepared for milk production were used in all of the dairy farm units without following any feeding program. Results also demonstrated that same concentrate feeds were used to meet the maintanance requirements of the dairy cows. There were not any feeding program (lactation period feeding ; dry period feeding etc.) that applied by the producers in their dairy farm units. The knowledge of the owners of the dairy farm units were insufficient for a good feedingmanagement and nutrition of the dairy cows.