Kasım b. Yusuf Hayatuhu ve şi'ruhu
Kasım b. Yusuf'un Hayatı ve şiiri
- Tez No: 847792
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED YUNUS ABDULAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Arapça
- Üniversite: Ain Shams University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu araştırma, h. III. asrın başlarında vefat eden Abbasi döneminin şairlerinden olan "Kasım b. Yusuf b. Subayh'ın şiir anlayışını incelemektedir. Araştırma; giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde Kasım b. Yusuf'un hayatı, sosyal ve dini çevresi ele alınmıştır. Birinci bölüm iki kısma ayrılmıştır. Birinci kısımda Kasım b. Yusuf'un şiirlerinde ele aldığı, insana ve hayvana ağıt, dini anlayışı ve Şiiliğin etkisi, vasf, gazel, hikmet, zühd, medih ve vatan özlemi gibi konular incelenmiştir. İkinci kısımda, şiirleri; teknik, edebi, sanatsal ve getirdiği yenilikler açısından incelenmiş ve diğer şairlerle mukayese edilmiştir. İkinci bölümde Kasım b. Yusuf'un şiirlerinin tahkiki yapılmıştır. Sonuç bölümü ise konunun özetini ve araştırmanın önemli sonuçlarını içermektedir.
Özet (Çeviri)
This research examines the understanding of poetry of“Kasım b. Yusuf b. Subayh”, one of the poets of the Abbasid period. The research consists of an introduction, two chapters and a conclusion. In the introduction part, Kasım b. Yusuf's life, social and religious environment are discussed. The first part It is divided into two parts. In the first part, the subjects that Kasım b. He was examined in terms of literary, artistic and innovations and compared with other poets. In the second part Kasım b. Yusuf's poems have been analyzed. The conclusion section includes a summary of the subject and important results of the research.